Svara Skapa nytt ämne
 
Ämnesverktyg
2010-02-08, 18:19
Citera |  #1

Junior medlem
 
Aktiv: sep 2009
Län: Uppsala
Inlägg: 84
Inloggad
Rätt?Fel?Vad händer sen?

Håller på och får mitt badrum renoverat. Tycker väl att allt verkar schysst så vitt jag kan se. Detta är kanske ingen stor grej heller, jag bara ville höra åsikter innan de hinner gå vidare för långt för att ändra nåt. Kanske de ordnar till det på nåt sätt imorgon, att dom bara inte hann göra mer idag. Tänkte ringa och kolla med dom imorgon, men kanske nån här redan ikväll kan förklara vad som händer.

Jag bifogar två bilder, bilderna är tagna brevid varandra. Den ena visar avlopp för handfat samt vattenledningar till kök, handfat och tvättmaskin. Den andra bilden visar avlopp till toalett och de två ledningar där vattnet kommer in i lägenheten.

Jag gissar att all den gråa massan de målat på är tätskiktet så därför blir jag fundersam av det jag ser på bilderna. Vad tänker de göra bakom rören?

Det ska vara en vägghängd toalett samt en "låda" runt fixturen och det ska även hänga ett tvättställ och kommod på lådan. Sätta ditt WC fixturen och bygga lådan är nåt det antagligen börjar med imorgon.
Bifogade bilder
Filtyp: jpg vänster.jpg (32.7 KB, 125 visningar)
Filtyp: jpg höger.jpg (34.5 KB, 115 visningar)
annons
2010-02-08, 18:34
Citera |  #2

Fullvärdig medlem
 
Aktiv: aug 2007
Län: Östergötland
Inlägg: 289
Man brukar försöka undvika att ha vattenledningar som kommer upp från golvet. Anledningen är att om det blir ett plötsligt vattenläckage på golvet ska inte vattnet leta sig ner i trossbotten. I den andra bilden kommer vattnet ut från väggen och det är OK. Kanske kommer de att bygga en klack i första bilden för att minska på risken med inträngande vatten i trossbotten.
2010-02-08, 18:40
Citera |  #3

Fullvärdig medlem
 
Aktiv: jan 2008
Län: Uppsala
Inlägg: 343
Oavsett klack tycker jag att tätskikt skall vara sammanhängande och YTTERST. Om man vill täta kring en klack OCKSÅ gör det väl inget. Jag tycker inte om den här lösningen, men jag är inget proffs. Men om det blir läcka nånstans är det väl där det går vatten, och där skulle jag vilja ha ovanligt mycket gummi?

Jag har 2 (fula) kransar av gummit som sticker upp på elementrören från golvet i mitt badrum. Då kan jag se var tätskikt slutar för genomföringar.
2010-02-08, 18:46
Citera |  #4

Thomas59s avatar
Forumgud
 
Aktiv: feb 2008
Län: Stockholms län
Inlägg: 1 597
Svårt att se riktigt bra men det ser onekligen lite skumt ut. Nog liknar det ett tätskikt alltid men man kan väl hoppasatt det INTE är det.

1. Vattenledningsrören bör inte komma upp ur golven men ok, är det fråga om en renovering så kan det vara ok.

2. Det ser på bild 2 ut som man kan skönja primern genom tätskiktet. Det kan man INTE om rätt mängd tätskikt är applicerat.

3. Det ser inte ut som det finns tätskiktsmanchetter på rören och det ser knepigt ut att få på dem mht att rören är så nära väggen

4. Ser inte heller ut som det finns tätskiktsmanschetter på avloppsrören

5. Svårt att se men sitter det hörnförstärkning på tätskiktsremsorna i golv/väggvinkeln i hörnen, ser inte ut så, de vanliga längstgående remsorna ser man, tror jag

6. Om manschetterna inte sitter på avloppsrören ser det lite knepigt ut att få dem på plats då avloppen, i alla fall handfatsavloppet, sitter väldigt nära väggen och båda ser väldigt låga ut jämfört med golvnivån vilket ytterligare försvårar att få på manschetterna

Ska man se NÅGOT positivt i det hela så får man väl förutsätta att appliceringen av tätskiktet inte är klart då det ju inte finns tätskikt bakom rören, gäller båda bilderna. Det är ju möjligt att hjantverkarna tänkt sig att göra klart arbetet senare och då göra klart tätskiktet inkl manschetter.

För att kunna applicera rätt mängd tätskikt bör man göra fullständiga appliceringar vid varje omgång påläggning. Annars är det svårt att se att man lägger på rätt mängd (anges i åtgång/kvadratmeter av tillverkaren).

Helhetsintrycket så långt=inte bra! Ser också lite slarvigt ut.
__________________
TITEL: Total amatör och hempulare! Lita inte på något jag skriver =)
2010-02-08, 18:48
Citera |  #5

Junior medlem
 
Aktiv: sep 2009
Län: Uppsala
Inlägg: 84
Inloggad
Ja dom sa att dom skulle sätta tätskickt överallt först innan lådan byggdes. Detta för att skydda om det skulle börja läcka från fixturen eller liknande. Sen så täcker det lådan med tätskickt också. Det jag funderade på var varför de inte satt tätskickt där det är vita fläckar? Nu blir det ju lika illa ändå om fixturen börjar läcka om inte tätskicktet är överallt.

Dom hinner antagligen inte bygga in allt imorgon så då får jag se hur de hade tänkt lösa detta.

Senast redigerad av stefand 2010-02-08 18:51.
2010-02-08, 18:57
Citera |  #6

Thomas59s avatar
Forumgud
 
Aktiv: feb 2008
Län: Stockholms län
Inlägg: 1 597
Kan ju vara en bra idé att kontrollera åtgången av tätskiktsguckan. Det är mycket viktigt att rätt antal kilo per kvadratmeter appliceras.

Kan du se om det sitter extra hörnförstärkningar med speciella hörnremsor i hörnen. Det brukar synas genom tätskiktet precis som de andra remsorna som syns på bilderna.
__________________
TITEL: Total amatör och hempulare! Lita inte på något jag skriver =)
2010-02-08, 18:57
Citera |  #7

Junior medlem
 
Aktiv: sep 2009
Län: Uppsala
Inlägg: 84
Inloggad
Lägger ut en bild till och där ser det ju ut som om de iaf lagt nån sorts tätskicktsmanschett runt avloppet, så det kan ju inte vara helt främmande för dom med såna.
Kanske ser bättre ut efter imorgon? Men det jag undrar, kan dom fortfarande göra saker så det blir okej och rätt, eller har det redan spårat ur?
Bifogade bilder
Filtyp: jpg avlopp.jpg (11.4 KB, 96 visningar)
2010-02-08, 19:06
Citera |  #8

Junior medlem
 
Aktiv: sep 2009
Län: Uppsala
Inlägg: 84
Inloggad
Såhär såg det ut innan det gråa tätskicktet kom på. Dom har ju lagt nån sorts blåa remsor i alla hörn och skarvar.
Bifogade bilder
Filtyp: jpg bild.jpg (46.1 KB, 106 visningar)
2010-02-08, 19:16
Citera |  #9

Fullvärdig medlem
 
Aktiv: dec 2004
Inlägg: 223
Inloggad
Jag antar att överenskommelsen (avtalet) inte innehåller ett kvalitetsdokumet för i mina ögon ser rören nydragna ut och då är det felgjort och kan knappast friskrivas i ett K-dokument
2010-02-08, 20:03
Citera |  #10

Fullvärdig medlem
 
Aktiv: maj 2006
Inlägg: 304
Rören som kommer upp ur golvet är för nära varandra. reglerna föreskriver ett visst avstånd mellan rör, jag tror det är minimum 40 mm. Detta är troligen för att få plats med manchetterna. Dessutom ej tillåtet med rör upp ur golvet.
Fast ibland är det omöjligt (eller rättare sagt väldigt kostsamt) att undvika rör upp ur golvet, beroende på förutsättningarna.

Att gjuta en klack bör väl ske innan tätskiktet är pålagt (vilket det ju är här)?

Från BKR
6.4.3 Försegling mot rör och genomföringar
På golv i våtrum, får inga andra rörgenomföringar
finnas än avlopp och golvbrunn. På
väggar får endast genomföringar för blandare
finnas vid plats för dusch eller badkar. Rör
skall vara fixerade vid genomföringar. Högst 2
mm hålrum mellan vägg/golvskiva och rör.
Avstånd mellan rör, samt mellan rör och
vägg/golv, skall vara minst 40 mm. Utstick
från golv/vägg skall vara vinkelrätt mot
golv/vägg, minst 100 mm och förseglas mot
golv- eller väggkonstruktionens tätskikt.
2010-02-08, 20:35
Citera |  #11

Junior medlem
 
Aktiv: sep 2009
Län: Uppsala
Inlägg: 84
Inloggad
Lustigt. Finns det nån som lagt upp bilder här där alla varit överens om att allt ser helt okej ut? =) Fast det är klart, de som lägger ut bilder anar väl ugglor i mossen. Man lär sig ju mycket av att läsa på forumet och ibland så börjar ju då varningsklockorna ringa.

Företaget som gör jobbet åt mig finns med på Säker Vatten hemsidan att de är auktoriserade. Är det olika regler för BKR och Säker Vatten?
Håller på och läser PDFer och försöker lista ut vad man får eller inte får göra.
2010-02-08, 20:52
Citera |  #12

Fullvärdig medlem
 
Aktiv: jan 2007
Inlägg: 166
stefand skrev:
Lustigt. Finns det nån som lagt upp bilder här där alla varit överens om att allt ser helt okej ut? =) Fast det är klart, de som lägger ut bilder anar väl ugglor i mossen. Man lär sig ju mycket av att läsa på forumet och ibland så börjar ju då varningsklockorna ringa.

Företaget som gör jobbet åt mig finns med på Säker Vatten hemsidan att de är auktoriserade. Är det olika regler för BKR och Säker Vatten?
Håller på och läser PDFer och försöker lista ut vad man får eller inte får göra.
BKR är för platsättaren och Säker vatten är för rörläggaren. Dokumenten är utformade så att dom samverkar men BKR handlar genrellt om konstruktioner, själva tätskiktet och fall på golv etc, medans Säker vatten generellt handlar om rördragningen.

Kan tillägga att plattsättaren tar över ansvaret för rördragningen när tätskiktet läggs på. Så hade jag varit ansvarig plattsättare i det badrummet hade rörläggaren fått göra om alternativt ha en väldigt bra anledning till att rören måste komma upp ur golvet så nära väggen.

Senast redigerad av RobZombie 2010-02-08 20:59. Anledning: Komplettering.
2010-02-08, 21:04
Citera |  #13

Thomas59s avatar
Forumgud
 
Aktiv: feb 2008
Län: Stockholms län
Inlägg: 1 597
Kanske en bra idé att kolla fallet på golvet innan gubbarna kommer imorgon.Det är ett annat klassiskt fel som dom brukar vara duktiga på att misslyckas med, om det nu är dom som flytspacklat golvet.
__________________
TITEL: Total amatör och hempulare! Lita inte på något jag skriver =)
2010-02-08, 21:05
Citera |  #14

Junior medlem
 
Aktiv: sep 2009
Län: Uppsala
Inlägg: 84
Inloggad
Ja eftersom det ändå ska byggas en låda runt allt där kommod ska sitta så hade det ju funnits plats att dra rören och avloppet längre ut. Även om det då fortfarande inte hade varit korrekt utfört eftersom rören kommer upp genom golvet, men kanske hade varit lite mindre fel iaf med rätt avstånd.

Suck, ska kanske försöka skriva nåt trevligt och diplomatiskt till entreprenören och se vad han säger. Det är nu man vill undvika att trampa någon på tårna så man inte står det med ett halvfärdigt badrum och en sur entreprenör.

För åter igen, det går inte att räta upp på nåt sätt som dom inte hunnit göra än?
2010-02-08, 21:07
Citera |  #15

Junior medlem
 
Aktiv: sep 2009
Län: Uppsala
Inlägg: 84
Inloggad
Thomas59 skrev:
Kanske en bra idé att kolla fallet på golvet innan gubbarna kommer imorgon.Det är ett annat klassiskt fel som dom brukar vara duktiga på att misslyckas med, om det nu är dom som flytspacklat golvet.
Det har jag faktiskt kollat. Kanske inte så vetenskapligt utfört men dom hade nån lång pinne med vattenpass på som gick från golv till tak. Ställde den vid avloppet och måttade in så den precis tog i taket. Sedan flyttade jag omkring den på olika ställen i badrummet och då tog den i taket mycket tidigare än precis vid avloppet. Men då får vi ju hoppas att taket inte är helt snett =)
2010-02-08, 21:22
Citera |  #16

Fullvärdig medlem
 
Aktiv: jan 2007
Inlägg: 166
stefand skrev:
Ja eftersom det ändå ska byggas en låda runt allt där kommod ska sitta så hade det ju funnits plats att dra rören och avloppet längre ut. Även om det då fortfarande inte hade varit korrekt utfört eftersom rören kommer upp genom golvet, men kanske hade varit lite mindre fel iaf med rätt avstånd.

Suck, ska kanske försöka skriva nåt trevligt och diplomatiskt till entreprenören och se vad han säger. Det är nu man vill undvika att trampa någon på tårna så man inte står det med ett halvfärdigt badrum och en sur entreprenör.

För åter igen, det går inte att räta upp på nåt sätt som dom inte hunnit göra än?
Vad är det för bjälklag? Är det spånskiva går det relativt lätt att rätta till rören även i detta skede. Dom kan ganska enkelt såga upp och flytta ut rören och lappa ihop både spackel och tätskikt igen.

Men börja med att fråga lite snällt om varför det ser ut som det gör. Kanske finns det någon förklaring (inte för att jag kan komma på vad det skulle vara)?

Är det samma firma som drar rören och lägger på tätskikt? Om inte kan du ju prata med den som sätter tätskiktet och höra om han godkänner rörläggarens jobb.
2010-02-08, 21:37
Citera |  #17

Junior medlem
 
Aktiv: sep 2009
Län: Uppsala
Inlägg: 84
Inloggad
Det är OSB skiva bakom följt av Humid Board. Jag har ju bara kontakt med entreprenören som då är auktoriserad och säger sig ha egna VVS killar. Så det är ju han som ser till att allt blir gjort. Sedan om det är olika firmor han i sin tur anlitar vet jag ju inte. Men jag kan ju bara behöva ta hänsyn till att han jag har avtal med är auktoriserad och så är det upp till han att arbetet blir rätt utfört.
2010-02-08, 23:33
Citera |  #18

Fullvärdig medlem
 
Aktiv: maj 2006
Inlägg: 304
Man får inte ha OSB-skiv bakom våtrumsskiva. Finns mkt skrivet om detta på forumet.

Hade jag varit dig så hade jag inte betalt fullt pris. Antingen begär du att allt fixas till så det följer regelverken (innebär riva upp golv, dra om rör, osv.)
Eller så betalar du kanske bara mellan 25-75% av totalpriset, eller vad du nu tycker är rimligt. Jag hade nog bara betalt 25% tror jag, eller kanske inget beroende på hur illa jobbet är gjort. Svårt att säga när man inte har full insyn i det.
Tänk på att om du säljer huset så har du ett badrum som inte är byggt enligt regelverket - det kan förstås innebära problem.

En annan sak, har du koll på om golvet är tillräckligt stabilt byggt? Finns regler på det också. tex 22 mm golvspånskiva (fukttrög kvalitet) på reglar på maximum 60 CC (tror jag, kolla upp själv). Längs alla väggar skall det sättas kortlingar som skivan kan vila på.
2010-02-08, 23:41
Citera |  #19

Junior medlem
 
Aktiv: sep 2009
Län: Uppsala
Inlägg: 84
Inloggad
Det är en lägenhet med betonggolv, så golvet ska nog vara stabilt så det räcker.

När det gäller OSB skivor bakom Humid Board så har jag fått intrycket av att det är tillåten enligt de nya BKR reglerna?
2010-02-09, 07:29
Citera |  #20

Fullvärdig medlem
 
Aktiv: jan 2007
Inlägg: 166
stefand skrev:
Det är en lägenhet med betonggolv, så golvet ska nog vara stabilt så det räcker.

När det gäller OSB skivor bakom Humid Board så har jag fått intrycket av att det är tillåten enligt de nya BKR reglerna?
Om det är tillåtet med OSB eller inte är en tolkningsfråga. Jag har tolkat det som att det är OK och hade inte varit orolig för det om bara tätskiktet utförs rätt. Det finns 10 000-tals badrum som är byggda med OSB och gammal katongklädd gips som dessutom är rollat med sämre tätskikt än vad som finns idag men som trotts det fungerar alldeles utmärkt...

Tidigare inlägg som svamlar om att inte betala fullpris är ute på hal is. Man kan påpeka och begära rättning av uppenbara fel och brister under pågående arbete för att försöka föregå eventuella diskussioner i ett senare skede men att börja diskutera prisavdrag innan arbetet är slutfört kommer man ingenstans med. Som jag nämnt tidigare så finns det kanske bra skäl till att rören kommer upp som dom gör. Kanske är det något med fixturen som ska monteras som begränsar var och hur rören måste dras. Börja som sagt med att fråga entreprenören.
2010-02-09, 08:52
Citera |  #21

Fullvärdig medlem
 
Aktiv: maj 2006
Inlägg: 304
Jo, som RobZombie skriver så är nog prisdiskussioner bäst att vänta med tills arbetet är avslutat. Fast om du betalar efterhand så har du ett problem isåfall. pengar du betalat in får du antagligen aldrig tillbaka.
Egentligen handlar det väl om att hålla inne alla betalningar tills arbetet är utfört som du önskar och/eller enligt Regelverken.

Men samtidigt är det ju lite galet att vänta med att säga till förrän efter det att kakel mm är satt, om det är så att tätskiktet eller annat är felaktigt utfört.
Akta dig för att acceptera felaktigt utförda arbetsmoment när du påpekar fel; för då har du ju inget att komma med när badrummet är färdigbyggt och du skall acceptera o betala.

Se till att dokumentera allt, så att du sedan har ngt att hänvisa till vid besiktningen av badrummet och eventuella prisdiskussioner.

När du skriver att golvet är betong, hur kommer det sig då att de nya rören kommer upp ur golvet? Man får inte gjuta in kopplingar och kopplingar får inte vara dolda. Värt att kolla upp.

Ang OSB och nya BKR så är jag ej insatt. OSB förbjudet i gamla BKR.

Senast redigerad av ohlgren 2010-02-09 08:55.
2010-02-09, 09:39
Citera |  #22

Junior medlem
 
Aktiv: sep 2009
Län: Uppsala
Inlägg: 84
Inloggad
Golven är i betong, men vissa väggar har en glipa nere vid golvet så att de kunnat dra rör för t.ex. element och vatten/avlopp till köket. Det är köket som ligger på andra sidan badrummet. Så rören är då dragna under väggen och där de bilade ut för rören har de lagt ESP betong eller vad det heter.
2010-02-09, 09:43
Citera |  #23

Nykomling
 
Aktiv: okt 2009
Län: Uppland
Inlägg: 23
Nu har inte jag hittat något om det i tråden, men om det ska vara dusch i utrymmet får det väl inte vara rollat tätskickt?

Detta är en fråga och inte ett påstående.
2010-02-09, 14:56
Citera |  #24

Fullvärdig medlem
 
Aktiv: maj 2006
Inlägg: 304
stefand skrev:
Golven är i betong, men vissa väggar har en glipa nere vid golvet så att de kunnat dra rör för t.ex. element och vatten/avlopp till köket. Det är köket som ligger på andra sidan badrummet. Så rören är då dragna under väggen och där de bilade ut för rören har de lagt ESP betong eller vad det heter.
varför drog de inte rören genom väggen istället? Nu bryter de ju mot regelverket genom att dra upp genom golvet.
2010-02-09, 14:57
Citera |  #25

Thomas59s avatar
Forumgud
 
Aktiv: feb 2008
Län: Stockholms län
Inlägg: 1 597
Pulser skrev:
Nu har inte jag hittat något om det i tråden, men om det ska vara dusch i utrymmet får det väl inte vara rollat tätskickt?

Detta är en fråga och inte ett påstående.
Jodå, det är ok, i alla fall enligt dagens regler. Det finns en särkild tråd om de regeländringar som är på gång.
__________________
TITEL: Total amatör och hempulare! Lita inte på något jag skriver =)
2010-02-09, 15:31
Citera |  #26

Fullvärdig medlem
 
Aktiv: dec 2008
Län: Kalmar
Inlägg: 244
Thomas59 skrev:
Jodå, det är ok, i alla fall enligt dagens regler. Det finns en särkild tråd om de regeländringar som är på gång.
Nya reglerna gäller redan från den 1 feb men du kan välja fram till 31 juli 2010 vilken regel du ska följa. Har arbetet påbörjats nu efter 1 feb skulle jag iallafall som kund kräva senaste versionen. Finns ingen anledning att bygga efter gamla versionen. Och rör upp genom golvet är inte tillåtet vid tätskiktat golv. Till entreprenören, gör om gör rätt. Måste gå att fälla in dom i väggen och komma ut med dom en bit upp. Och med minst 40 mm mellan dom. Se till att allt blir riktigt nu innan den dyra keramiken ska sättas dit.
2010-02-09, 15:43
Citera |  #27

Thomas59s avatar
Forumgud
 
Aktiv: feb 2008
Län: Stockholms län
Inlägg: 1 597
cem77 skrev:
Nya reglerna gäller redan från den 1 feb men du kan välja fram till 31 juli 2010 vilken regel du ska följa. Har arbetet påbörjats nu efter 1 feb skulle jag iallafall som kund kräva senaste versionen. Finns ingen anledning att bygga efter gamla versionen. Och rör upp genom golvet är inte tillåtet vid tätskiktat golv. Till entreprenören, gör om gör rätt. Måste gå att fälla in dom i väggen och komma ut med dom en bit upp. Och med minst 40 mm mellan dom. Se till att allt blir riktigt nu innan den dyra keramiken ska sättas dit.
Jo jag håller med om att man nog bör följa de nya reglerna även om de gamla reglerna kan tillämpas ännu en tid.

Har för mig att rör upp genom golvet kan vara tillåtet vid renovering under vissa förutsättningar. Vid nybygge är det som sagt inte tillåtet.
__________________
TITEL: Total amatör och hempulare! Lita inte på något jag skriver =)
2010-02-09, 15:48
Citera |  #28

Fullvärdig medlem
 
Aktiv: dec 2008
Län: Kalmar
Inlägg: 244
Thomas59 skrev:
Jo jag håller med om att man nog bör följa de nya reglerna även om de gamla reglerna kan tillämpas ännu en tid.

Har för mig att rör upp genom golvet kan vara tillåtet vid renovering under vissa förutsättningar. Vid nybygge är det som sagt inte tillåtet.
Men det här är ju ingen "renovering" i sin rätta bemärkelse. Allt görs ju om från grunden. Nya väggskivor tex och då är det ju lätt att böja in rören i väggen och i värsta fall flytta ut väggskivorna en centimeter eller två för att få en plan vägg på rätt sida om rören. Sen sitter ju även avloppsröret till handfatet alldeles för nära väggen. Kommer ju inte gå att få in något tätskikt och plattor där bakom. Bättre att bila upp och dra upp det i väggen så får du en bättre anslutning, ett mer lättstädat badrum. Tar ju max ett par timmar att göra saker rätt från början och slippa problem i 20 år framöver.
2010-02-09, 16:13
Citera |  #29

Fullvärdig medlem
 
Aktiv: dec 2004
Inlägg: 223
Inloggad
cem77 skrev:
Men det här är ju ingen "renovering" i sin rätta bemärkelse. Allt görs ju om från grunden. Nya väggskivor tex och då är det ju lätt att böja in rören i väggen och i värsta fall flytta ut väggskivorna en centimeter eller två för att få en plan vägg på rätt sida om rören. Sen sitter ju även avloppsröret till handfatet alldeles för nära väggen. Kommer ju inte gå att få in något tätskikt och plattor där bakom. Bättre att bila upp och dra upp det i väggen så får du en bättre anslutning, ett mer lättstädat badrum. Tar ju max ett par timmar att göra saker rätt från början och slippa problem i 20 år framöver.
Helt rätt, ska man göra avsteg ifrån k-dokumentet så ska det vara extremfall. Man bör även rådgöra med BKR om innan man gör ett avsteg för att vara på säkra sidan.

Senast redigerad av Ericc 2010-02-09 17:11.
2010-02-09, 16:56
Citera |  #30

Junior medlem
 
Aktiv: sep 2009
Län: Uppsala
Inlägg: 84
Inloggad
Som jag skrev i första inlägget, men det kanske blev lite otydligt, är att det kommer inte sättas nån kakel bakom de rören/avloppet. Hela det ni ser ska byggas in i en låda/nisch som går från golv och kanske 100-110cm upp som ska rymma WC-fixturen till höger, samt där även tvättställ och kommod ska hänga.

Här ser ni en bild i en tidigare tråd hur det är tänkt att se ut: http://www.byggahus.se/forum/badrum/...pa-badrum.html
Svara Skapa nytt ämne

Dela med andra


Antal aktiva användare som läser denna tråd: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg


Liknande ämnen
Ämne Skapades av Forum Svar Senaste inlägg
Rätt klinga till rätt jobb (ny klinga kap- och gersåg)? mrVoodoo Verktyg, maskiner & fordon 12 2009-04-29 19:59
Hur hitta rätt bänkskiva (till rätt pris)? Fraggo Byggmaterial & byggteknik 9 2009-02-20 09:33
Vad händer nu JAVILLHAVILLA Bygglov 8 2006-11-27 18:12
VAd händer om något händer med jobbert? KarlXII Priser, kalkyler, fastighetsskatt m m. 2 2002-11-13 14:21

annons
annons
annons

Till huset