Idag hade vi sotaren här. Han gick in och kontrollerade att luckan var stängd. Sedan gick han upp på taket och gjorde något i skorstenen. På två minuter var det klart. Det brukar kosta ett par hundralappar.
Sotaren berättade att han hinner sota hos alla hushåll i Lomma (21 000 invånare) på 1,5 dagar. Det är inte tillåtet att elda annat än för mys här hos oss. I Sjöbo (18 000 invånare) däremot, där väldigt många värmer huset med vedeldning, tar det 6 dagar för två personer att gå igenom alla hus.
Per kom på en idé för sotaren att dryga ut sin kassa lite. Han borde sälja brandvarnare också och erbjuda sig att kontrollera befintliga brandvarnare och kanske byta batterierna. Det erbjudandet hade i alla fall vi nappat på. Vi behöver lite fler brandvarnare på övervåningen.
Institutionen sotare är ju lite sådär halvstatligt i och med att det finns en lag på att sota för att minska brandrisken. Då borde det också finnas en lag på brandvarnare och där hittar vi kopplingen brandvarnare-sotare. Eller så kanske vi inte behöver förstatliga fler saker här i Sverige. Vi är kanske tillräckligt duktiga som det är.
Det får mig osökt att tänka på ett inslag i The Colbert Report där Steven Colbert intervjuar Movitz bla om sin Äppelknyckarjazz. Så här ser amerikanen på oss svenskar. Staten tvingar oss att göra en massa saker och vårt största problem är fruktstöld.