Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö
Byggahus.se
Trädgård & Utemiljö
Trädgård

Snabbt fin tomt efter bygget

Marlén Eskilsson
Publicerad 27 apr 20106 kommentarer
Allt för många som bygger hus gör misstaget att planera husbygget först och tänka på trädgården sedan, separat från husplanerna. Det är ett stort misstag i synnerhet om tomten består av lerjord, vilket den gör på en stor del av tomtmarken i Sverige.
Snabbt fin tomt efter bygget

Foto: Cajsa Jacobsson

– Arkitekten får till exempel inte betalt för, och har inte kunskapen att tänka utanför fasaden, och markkillarna får egentligen inga instruktioner om hur tomten ska användas och därmed bearbetas, säger Cajsa Jacobsson, trädgårdsdesigner på FF Trädgård & Anläggning.

Ett vanligt scenario är att markentreprenören inte har fått några som helst instruktioner om var träd och buskar ska placeras. Maskinerna kör överallt på tomten och packar marken hårt. Sedan lägger han bara ut ett decimeter tjockt jordlager över den packade marken. Trädgårdens ägare gräver senare en normalstor grop för att plantera trädet, busken eller häcken och blir helt säkert djupt besviken när han får bevittna att växterna tar sig väldigt dåligt - eller i värsta fall dör.

En hårt packad mark gör att vattnet får svårt att tränga ut och även rötterna får svårt att ta sig fram. Vatten kan samlas runt rötterna som ruttnar och till slut dör trädet eller busken.

Cajsa Jacobsson menar att helheten blir mycket bättre om trädgården planeras samtidigt som huset. Var träd och buskar ska planteras behöver entreprenören nämligen veta redan vid markarbetena. Annars är det mer regel än undantag att maskinerna som har kört byggmaterial på tomten och berett marken har packat den så att det blir omöjligt för växter att etablera sig sedan. Lärdom 1: Bestäm trädgårdens utformning innan du börjar med markarbetena på nya tomten.

– Jag ser enorma fördelar med att ha planen klar innan kunden låter schakta tomten, säger Cajsa.

– Då kan maskinerna undvika vissa områden och istället mest köra på områden som ska stensättas. Maskiner kan också passa på att gräva hål för träd och häck direkt när de ändå är där. Kunden tjänar ofta stora slantar på det, jämfört med att ta dit maskiner/anläggare senare.

I ”Luckring av packad mark” av Kaj Rolf för Gröna fakta beskrivs hur en bra luckring ska utföras.

Det är bäst om luckring sker när marken är väl uttorkad, helst på våren eller sommaren.

– Huvudsaken man inte kör på marken under tidig vår innan jorden rett sig, och inte när marken är vattenmättad. Allra helst ska det ha varit en torrperiod, menar Cajsa.

När byggnadsarbetena är klara går man in på tomten med en grävmaskin eller traktorgrävare. Man börjar längst in där växtlighet ska planteras och arbetar sig utåt genom att backa – så att marken inte packas igen. Grävmaskinen lyfter upp jorden och skakar den lätt, därefter släpper man ner den i hålet igen. Jorden ska inte vändas utan kan bara falla tillbaka som den låg. Det viktiga som har hänt är att de packade skikten har brutits upp och sprickor har bildats. Nu kan både vatten och rötter röra sig i marken. Lärdom 2: Säg till markkillarna att lucka jorden där du tänker plantera träd eller buskar.

På vissa håll i Sverige, t ex på västkusten, är det svårt att någonsin få jorden så uttorkad som den behöver vara. Då är det väldigt effektivt att så t ex potatis där du vill etablera din trädgård. Efter potatisskörden blir marken helt perfekt bearbetad och uttorkad för en vacker trädgård att etablera sig.

– Eller så gör man som bönderna har gjort i alla tider och tar hjälp av naturen, dvs låta vända lerjorden på hösten, så den får frysa sig porös under en vinter. Sedan behandlar man den varsamt på våren så man inte förstör kapillärsystemet när man planterar, säger Cajsa.

Charlotte Andersson vid Ingenia byggkonsult har samma erfarenhet. I sitt jobb som kvalitetsansvarig ser hon sällan att kunder har sin plan tomten klar när huset håller på att byggas.

– Jag önskar att man inser att det behövs sättas av en rejäl slant för att få en fin trädgård. Ofta är plånboken helt tom när huset är klart. Lärdom 3. Sätt av en rejäl summa pengar till trädgården när du bygger nytt.

Gör så här för att snabbare få en vacker tomt där växter frodas:

1. Räkna med en post för trädgårdens utformning i kalkylen för husbygget.
2. Planera tomtens utformning samtidigt som huset planeras.
3. Luckring av hårt packad mark ska helst ske när jorden är så torr som möjligt (vår/sommar), enligt metod beskriven ovan.
4. Be markentreprenörerna att luckra tomten och gräva gropar för träd och buskar när de ändå har maskinerna ute hos dig.

Läs mer
  • Välj rätt häck
  • Anlägga gräsmatta

Läs också

  • 14 steg till en lättskött trädgård
  • Anlägga trädgård – hur lång tid tar det?
Svara
Gilla

Kommentarer

6
E
Skrivet av: Gäst Jag kan tycka att det är så mycket att tänka på när man planerar huset och allt ska vara inne till tillverkningsorder att man inte har möjlighe
· 24 apr
E
Skrivet av: Gäst Anlita endast riktiga Landskaps-arkitekter med examen från Sveriges lantbruksuniversitet, det finns massor av personer med mer eller mindre påh
· 28 mar
E
Skrivet av: Gäst Vem sår potatis?
· 8 maj
Visa alla kommentarer
Läs artiklar taggade med
Trädgård

Senaste från startsidan

  • Baseco Nalo 15 kvm friggebod och en Ecoflow Delta 2

    Projekt: Solceller och powerstation i friggeboden

  • Källare

    Quiz: Kan du lägga grund?

  • Test julgransfot – julgransfot bäst i test

    Test: Bästa julgransfoten

  • Larmbolag granskas efter mängder av klagomål

  • Gula fällkilar av märket Meec Tools

    Jula stoppar farligt trädfällarverktyg

Populära forumämnen

  • Rimlig lön för elektriker?

    El
  • Badrumsrenoveringen har förstört vårt badrum

    Badrum
  • Hur är det ok att vvsmontör tömmer 300 l varmvattenberedare

    Vatten & Avlopp
  • Fått sen faktura ställd till dödsbo från skatteverket

    Juridik
  • Byta huvudsäkring till 25 alt 35 amp ... går det utan leverantör vet?

    El

Tjänster

  • Svarta listan

    Svarta listan - Hitta bluffmakare i din kommun

  • 2,50

    procent. Så låg ränta fick den senaste bolåneprutaren

  • Hustillverkare

    Jämför hustillverkare

  • Elförbrukning

    Jämför elförbrukning

  • Bergvärmepumpar

    Jämför bergvärmepumpar

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.