Vad tycker du om olika husstilar?
Fråga 1 av 10

Foto: Mikael Damkier
<b>Internationellt pampigt</b><br>Vad tycker du om Pål Ross hus i en stil som är internationell och storslagen?
Fråga 2 av 10

Foto: Åke E:son Lindman
<b>Arkitektritat individualistiskt</b><br>Elding Oscarsons Mölle by the Sea representerar hus ritade exklusivt för en kund och som sticker ut.
Fråga 3 av 10

Foto: Willa Nordic
<b>New England-inspirerad stil</b><br> I dag är det populärt att bygga hus som i New England-stil. Vad tycker du om den?
Fråga 4 av 10

Foto: Götenehus
<b>Nyfunkis</b><br> Under 1990-talet började en ny stil växa fram som ofta kallas nyfunkis. Karaktäriserande för stilen är bland annat pulpettaket, runda fönster och en blandning av putsad fasad och träfasad. Sätt betyg på nyfunkisstilen!
Fråga 5 av 10

Foto: Byggahus medlem Amstaff_loco
<b>Traditionellt svenskt, ofta rött med vita knutar</b><br> Vad tycker du om vår gamla hederliga svenska byggnadsstil som växt fram ur enkelstugor, parstugor och korsbönningar?
Fråga 6 av 10

Foto: VikaVimo
<b>Timmerhus</b><br> Att bygga timmerhus är vanligt särskilt i Dalarna och Jämtland. Vad tycker du om timmerhus?
Fråga 7 av 10

Foto: Fjelkners Fastighetsmäkleri
<b>Ett äkta funkishus (1930-tal)</b><br>På bilden ser du funkishus i Södra Ängby. Vad tycker du om hus i funkisstil?
Fråga 8 av 10

Foto: Marlén Eskilsson
<b>Skånelänga</b><br> Den klassiska skånelängan har många skepnader, här ser du en byggd i korsvirke kombinerat med tegel.
Fråga 9 av 10

Foto: Marlén Eskilsson
<b>Hus från 1800-talet med ståtliga tak och torn</b><br> Villorna som byggdes under 1800-talet får representeras av detta hus med torn och ståtligt tak.
Fråga 10 av 10

Foto: Lars Hedström