Hej,
Vi har nyligen blivit villaägare till ett SMV Ljungby där allting kändes bra tills jag noterade att vindsluckan/locket som sitter i trappan upp till den oinredda vinden inte är helt tätt. Man känner ett märkbart drag på flera ställen och oavsett hur mycket jag försöker korrigera luckan så blir det inte helt tätt. Självklart börjar orostankarna direkt kring varmluft som läckt upp med framtida fukt- och mögelproblem.
Jag hittade därefter några trådar med folk som nämner att den lösning som SMV levererar med inte direkt är tät, vilket då känns som det kanske inte är något större bekymmer?
Vinden är helt oisolerad med otätade fönster på gavlarna. Ventilationen på nedervåningen med frånluft i badrum och kök känns som god.
Bör jag vara orolig och få hit någon sakkunning snarast som kontrollerar vinden och tar fram en bättre lösning för trappan som blir helt tät?
438 läst · 1 svar
438 läst
1 svar
Vindslucka ej tätt
-
-
Medlem · Västra Götaland · 1 878 inlägg 14 dec 2021 21:27
InsidersUnited
Medlem- Västra Götaland
- Medlem okt 2010
- 1 878 inlägg
- 1 170 gillningar
- 90 bilder och filmer
14 dec 2021 21:27 #2Häfta dit en tätlist och var glad över ditt nya hus Välkommen till husägandet
Liknande trådar
-
Tillfällig brevlåda vid vägen i ej tättbebyggt område?
Juridik -
Hur lyckas få tätt med gängtejp?
Vatten & Avlopp -
Överflödesskydd/bottenventil sluter ej tätt.
Vatten & Avlopp -
Anlagt brunn för sommarvatten får ej tätt :(
Grund & Markarbeten -
Hej har en gammal avlutad byrå som stått ute i vinter på vår altan med skydd
Miljö & Hälsa