Vindkraften fortsätter att öka och för första gången har det producerats mer än 7 TWh förnybar el under en 12-månadersperiod.
Du kan läsa artikeln här: Vindkraften ökar stadigt
423 läst · 11 svar
423 läst
11 svar
Vindkraften ökar stadigt
-
På konsumentens sida · 3 184 inlägg 28 sep 2012 11:28
-
28 sep 2012 17:39 #2
Skrivet av: Gäst
7 TWh känns försvinnande lite med tanke på att den totala elproduktionen är cirka 150 TWh.... -
28 sep 2012 21:36 #3
Skrivet av: Alv3
Rätt mycket med tanke på hur lite vindkraftverk man ser i de svenska markerna tycker jag. -
28 sep 2012 21:49 #4
Skrivet av: Niklas
Det är upp till oss att bli av med fossil el och kärmkraftsel. Att välja ett miljöval hos elhandelsföretaget kostar ofta sjukt lite, typ under en krona om dan även om du har elvärme/värmepump. Ännu bättre är att köpa vindandelar, och i längden är jag övertygad om att det också blir betydligt billigare. Att köpa el för 20-30 öre/kWh + energismartare och moms är väldigt billigt sett till de senaste fem årens genomsnittliga elpriser. Mer snygga vindkraftverk i Sverige! (Ja, för mig är faktiskt vindkraftverk snygga eftersom de symboliserar långsiktighet och solidaritet gentemot framtida generationer.) -
28 sep 2012 21:50 #5
Skrivet av: Niklas
Energismartare ska vara energiskatt... Stavningsprogrammet i ipaden ställde till det. -
28 sep 2012 22:10 #6
Skrivet av: Gäst
Att ersätta kärnkraft med vindkraft är inte realistiskt.....dessutom skulle elpriset mångdubblas.... -
29 sep 2012 07:33 #7
Skrivet av: Niklas
Att vi inte kan ersätta all kärnkraft med endast vindkraft med dagens förbrukning är ingen anledning att inte satsa. Jag tror vi kommer att behöva alla sorters förnybar el. Och det viktigaste av allt tror jag är energibesparing. -
29 sep 2012 18:39 #8
Skrivet av: Cujo
Efter vattenkraft, är kärnkraft är det miljövänligaste vi har!
I synnerhet nu när den nya generationens kärnkraftverk, kan använda uttjänt bränsle ifrån de gamla reaktorerna.
Dessutom så borde alla de resurser som satsas på meningslösa vindkraftsparker, borde istället ha gått till fusionsforskning!
Utan kärnkraft och bilen, stannar Sverige! -
30 sep 2012 10:27 #9
Skrivet av: Avl3
I min värld har era påståenden har inget värde utan några källhänvisningar. -
1 okt 2012 13:26 #10
Skrivet av: Joel
Alla som är positiva till vindkraft bör se den här norska dokumentären. Det är inte den som handlar om de fågelavlivande snurrorna, utan detta är en splong ny.http://tv.nrk.no/serie/brennpunkt/mdup11000912/25-09-2012 -
2 okt 2012 01:27 #11
Skrivet av: Kärnkraft
Stor, stor, stor, tragedi att bygga dessa fula, värdelösa, tramssaker för något så obelagt, naivt och uppblåst som att vi påverkar klimatet.
Så mycket vacker natur, ofta vår unika kust, som förstörts av denna iver att fiska röster på att uppföra miljöbovarna - för ja, de förstör en hel del.
Man får alltså knappt bygga hus, och när man får det ska allt se likadant ut, i detta landet med tanke på omgivning och hur det kommer att se ut men detta är okej? -
2 okt 2012 01:31 #12
Skrivet av: Kärnkraft
Joel: Tack för länken. Ska se och sprida. Som någon där sa: "Detta är att rasera natur och miljö i klimatets namn".
Liknande trådar
-
Amorterar ni ner huslånen när räntan ökar?
Priser, Kalkyler, Fastighetsskatt m m. -
Golvvärmerören fryst till is, rörmokaren tar inget ansvar
Juridik -
Rörmokare kopplade ihop fjärrvärme med dricksvatten
Fjärrvärme & Gas -
Tryck i expansionskärl ( oljepanna) ökar.
Olja & El -
Stämpelskatter ökar stadigt hushållens skuldberg
Artikelkommentarer