1 175 läst ·
4 svar
1k läst
4 svar
Vilken induktionshäll är bäst?
Utan att ha ett konkret tips på Modell så tror jag att en häll med bara tre zoner är att föredra. 4 zoner på en 60 häll gör att stora zonen är för liten, eller att en stor stekpanna inte får plats samtidigt med en halvstor gryta.
U
Utsliten och utdömd
Byggnadsvårdare
· 2 604 inlägg
Utsliten och utdömd
Byggnadsvårdare
- 2 604 inlägg
Jag valde en 70-häll i ett 60-skåp just pga detta. Skulle inte rekommendera något att köpa en häll smalare än 70 just för att en 28cm panna inte kan stå bredvid en pastakastrull samtidigt på en 60 bred
Det beror väl på hällmodell/tillverkare?U Utsliten och utdömd skrev:
Bredare värmezoner än 22-23 cm är ovanligt på standardhällar. 28 cm breda stekpannor brukar vara 22 cm i basen.
Gissar att de flesta nöjer sig med en ca 5 liters kastrull för pasta och de är oftast ca 24 cm breda.
Diagonalt över hällen brukar det inte vara några problem med en stekpanna och kastrull.
Jag antar att ts fråga egentligen är vilka induktionshällar som har bra värmespridning. Risken att induktionspolarna bara värmer halva stekpannan tycks vara stor trots att induktionshällar har funnits på marknaden ca 30 år. Tycks inte spenderas speciellt mycket pengar på utveckling.
Klicka här för att svara