Hej!

Jag skall sätta in ett FTX system i min villa och skissar nu på dragningen av ventilationsrören. Jag har en stor och öppen vind så till entreplan är det busenkelt. Jag behöver dock komma ner till källaren som vi använder minst lika mycket som entréplanet. Tom pipa för frånluft finns men jag behöver komma ner med tilluft också.

Våran köksfläkt är ansluten till en pipa via en gammal asbestkanal (se bild). Jag funderar på att öppna upp ett hål en halvmeter över detta hål och ansluta köksfläkten där med ny im-kanal och vidare upp i skorstenen. Detta frigör nu det nuvarande hålet och kanalen ner till källaren för att dra ett 125 rör för frånluft till FTX aggregatet. I utrymmet mellan frånluften och köksfläktsröret så tänkte jag trycka i lite stenull för att separera extra.

Är jag ute och cyklar eller är detta en bra lösning?
 
  • Ett vindutrymme med synliga takbjälkar och ett gammalt ventilationsrör i isoleringsmaterial som ligger på trägolvet.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Handritad skiss av ventilationssystem med köksfläkt och FTX-aggregat, visar luftflödesriktningar och isolering i en kamin.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
T
Det låter väl som en bra lösning för att få ut luft från källaren om du får in ett 125-rör i kanalen. Sen undrar jag om luften kyls ner i den kanalen om du inte kan isolera mellan rör och kanal och FTX ska ju ta värmen från utgående luft för att värma ingående luft.
 
BirgitS
Röret från köksfläkten ska vara brandisolerat ända till ovansidan av taket. Kommer den där intryckta isoleringen förhindra att lågor i köksröret sprids ner till FTX:en?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.