Den gula tanken är en hydropress, där finns en gummiblåsa som skiljer vattnet från luft som fungerar som en fjäder och låter pumpen pumpa en stund, sedan när du öppnar en kran så pressar luften ut vatten.
Nu verkar det som att det är för lite luft i blåsan och det vanligaste är att det sitter en ventil på högersidan i din bild, den sida som står kloss mot en vägg.
Protte
Stäng av pumpen, öppna en kran och låt den vara öppen så länge. Pumpa in luft i ventilen tills trycket blir strax under pumpens tillslagstryck. Vanligtvis brukar tillslagstrycket vara runt 2 kg. Du kan börja med att fylla luft till 1,5 kg, fortfarande med en kran öppen. När du har fyllt i luft, stäng kranen och slå på pumpen. Den kommer att gå tills den når frånslagstrycket. När den gjort det öppnar du kranen och observerar på manometern när pumpen startar igen. Låt säga att den startar på 2 kg, då är det lämpligt att höja lufttrycket till 1,7 - 1,8. Då upprepar du proceduren från början med öppen kran osv och kompletteringsfyller. OBS! Lufttrycket måste vara lägre än tillslagstrycket annars kommer pumpen aldrig att starta. Ca 10% lägre än tillslagstrycket är lämpligt.