846 läst · 5 svar
846 läst
5 svar
Vart köpa "exklusivare" virken?
Jag är sugen på att börja testa lite snickerier och undrar vart man köper lite exklusivare virken för sådan? Exempelvis körsbär, mahogny, teak, valnöt osv. Jag har en enklare plan- och rikthyvel så det kan vara lite grövre virke som jag kan hyvla till själv innan användning. Bor i Stockholmstrakten, så stor fördel om det finns tillgängligt här.
Knacka på vid ett snickeri eller mindre sågverk utanför staden så hjälper dom dig att få tag i billigare ädelträ än vad du kan köpa på nätet..A Amatörmässig skrev:Jag är sugen på att börja testa lite snickerier och undrar vart man köper lite exklusivare virken för sådan? Exempelvis körsbär, mahogny, teak, valnöt osv. Jag har en enklare plan- och rikthyvel så det kan vara lite grövre virke som jag kan hyvla till själv innan användning. Bor i Stockholmstrakten, så stor fördel om det finns tillgängligt här.
Njae. De hänvisar privatpersoner till sin webshop, men där är utbudet inte så kul.A Amatörmässig skrev:
Däremot kan du beställa på https://calexicowood.se/ och hämta ut själv i Länna. Inte jättebilligt som privatperson, men bra utbud, trevligt bemötande och inte värre priser än andra som säljer till konsument. Du kan hitta en hel del som säljer på blocket, men då är det ofta stora ”slabs” och det är kanske inte det smidigaste att ge sig på med din hyvel. Då är det nog bättre att köpa rimligt färdiga dimensioner på t ex Calexico Sedan har jag förstått att det är lite si och så med torkningen på en del av de som säljer på blocket, vilket kan ge rätt trista överraskningar. Hittar du någon blocketsäljare som verkar lockande är det bara att fråga här, då andra säkert handlat och kan svara på hur virket varit.
Holms trävaror, calexico, pondus snickeri.A Amatörmässig skrev:Jag är sugen på att börja testa lite snickerier och undrar vart man köper lite exklusivare virken för sådan? Exempelvis körsbär, mahogny, teak, valnöt osv. Jag har en enklare plan- och rikthyvel så det kan vara lite grövre virke som jag kan hyvla till själv innan användning. Bor i Stockholmstrakten, så stor fördel om det finns tillgängligt här.
Liknande trådar
-
Köksfläkt. Är det värt att prova repa eller köpa ny ?
Kök -
Hur gammal Cinderella förbränningstoalett är värt att köpa?
Fritidshus -
Vart kan jag köpa det?
Information & Feedback -
Är det värt att köpa dyrare trallsåpa?
Altan & Uteplats -
Vart köpa större mängd grövre rostfri träskruv?
Byggmaterial & Byggteknik