Har hus byggt -63 med gillestuga.
Gamla golvet är utrivet, låg på träreglar med tryckade distanser och gullfiber direkt på den relativt ojämna plattan. Rummet har hitintills varit kraftigt unermåligt avseende ventilation och plattan visade tecken på fukt vid demontering.
Väggarna är även de isolerade inifrån på samma sätt som golvet men med målad panel ytterst.
En radiator, modell större (drygt 5 m långt) kopplat till bergvärme, står idag för uppvärmning.

I Januari dränerade vi runt huset och isolerade med pordrän runtom. En av väggarna i källaren vätter dock mot ett större uterum, varför denna ej är åtgärdad utifrån (jag vet att det hade varit optimalt förstås, men så är faktum). På insidan här finns en extra tegelvägg som "innervägg".
Nu har golvet varit "rent" två veckor och inte längre fuktigt (bara kallt). Ett tomt rum med ett rött tegelvägg och synliga spår av renoveringen, inklusive en gammal radiator och golv utan beläggning.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Rum med avlägsnat golv som visar träreglar och radiator på panelvägg, tecken på renovering.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Bild på ett rött tegelväggsmöte med en ojämn betongplatta, tecken på fukt och renoveringsarbete.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Ett rum under renovering med naket betonggolv och del av en tegelvägg, rengöringsartiklar syns.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Ritad planlösning av ett hus med angivna mått för gillestuga, pannrum, förråd, matkällare, bastu, tvättstuga och garage.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Nu till min ide` som jag gärna tar emot tips på :-)

1. Mekaniskt ventilerat golv från Nivell.
2. Bort med befintlig väggisolering insidan, upp med stålreglar och ny inklädnad av rätt karaktär.
3. Spåra ut fogar med vissa avstånd på "tegelväggen" för att låta bakomvarande källarvägg andas än bättre samt måla väggen med rätt färg beträffande diffusionsegenskaper (ide från anticimex).
4. Bort med befintligt element + även element i källarhall och istället installation av mindre luftvärmepump för konstant rätt temperatur i rummet (Tvättstuga är renoverad 2014, bilad och uppvärmd med vattenburen golvvärme).
5. Ventilation via nya fönster med spaltventiler (befintlig paxfläkt finns i tvättstugan).

Alternativet (som jag egentligen håller på att lägga åt sidan) är att riva tegelväggen, mekaniskt ventilera även denna och intilliggande vägg samt isolera även på insidan. Detta känns i min värld (och anticimex) som både onödigt och tar även bort en "del av husets karaktär"?

Bifogar lite bilder för den som är intresserad :-)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.