Gick ner i källaren på vårt hus som vi håller på att renovera och fick se att någon växt upp på vår källarvägg.

Väggen är byggd av grundstenar, murbruk och någon form av puts. Det är fuktigt och har inte blivit drenerat sedan gud var liten. Vi tycker inte att det ser ut som hussvamp, det ser snarare ut som vita trådar med något liknande en trattkantarell i mitten.

Någon som haft liknande och vet vad det kan vara?
 
  • Vita trådar och brun svampformad tillväxt på en fuktig källarvägg av grundstenar och murbruk.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Vi tänkte också hussvamp vid första anblick men tycker att denna ser lite annorlunda ut. Bifogar fler bilder
 
Från sidan
 
  • Närbild av en skadad vägg, visar ett utskjutande sprucket material med rester av murbruk och färg i ett hörn av en byggnad eller struktur.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Rostig metallbit som sticker ut från en smutsig betongvägg i en sliten miljö.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Det ser ut som äkta hussvamp då de behöver kalk för att avsätta och binda nedbrytningsprodukter (oxalsyra) nä de bryter ned trämaterial, vilket här hämtas ut från betongen - själva fruktkropparna kan ha allehanda utseende beroende på miljön

Det man kan fråga här är vad de levt på - kan det finnas trämaterial/formvirke eller motsvarande ingjuten i väggen ??

oavsett så blir det nog bila ned väggen för att komma åt baksidan vad det nu är och sanera, att lämna detta kvar är en tickande bomb och kan sprida sig snabb när mycelet hittar något annat i träväg på vägen när mycelet letar fram över ytan som den kan ha som näringskälla och mycelet transportera vatten (vid stora angrepp så kan de växa ned mycelet ända till grundvattennivån flertal meter ned i marken för att säkra sin vattenförsörjning) - så det är inget som går att 'torka bort' med låg luftfuktighet.
 
Vår källare hade en trappdel som gick genom betongen och på den började det växa. Jag fick rådet att ta bort allt trä inom en meter och bränna betongen med en gasollåga. Därefter såg jag till att inte något trä hade direkt kontakt med betongen när jag återuppbyggde trappen och nu har det gått säkert 30 år. Tipset att bränna betongen kanske du kan ha nytta av.
 
  • Gilla
gaia
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.