7 736 läst · 51 svar
8k läst
51 svar
"Trippelsmäll hotar bostadsrättsägare"
Sida 1 av 4
På konsumentens sida
· 2 940 inlägg
När räntan stiger riskerar kostnadsökningarna komma från flera håll.
Du kan läsa artikeln här: "Trippelsmäll hotar bostadsrättsägare"
Du kan läsa artikeln här: "Trippelsmäll hotar bostadsrättsägare"
Grundstött
· Halland
· 28 365 inlägg
Börja tjäna pengar och betala räntor kanske?Nils82 skrev:
När vi fick vårt första lån i stadshypotek var räntan 15,75%.
6.725 kr/mån för en trea på 75 kvm är väl inte så farligt?
Jag har en vän som får betala 10.600 kr/mån för en lika stor hyresrätt.
Och det är inte Stockholms innerstad.
PS
Sorry, 6.750 var höjningen av kostnaden.
VAd kan det bli totalt?
Redigerat:
Kan själv!
· Trelleborg
· 13 800 inlägg
Fast 6725kr är den potientiella ökningen av kostnaderna.
Utöver detta har du alltså avgift till föreningen samt egna räntekostnader.
Utöver detta har du alltså avgift till föreningen samt egna räntekostnader.
Kan själv!
· Trelleborg
· 13 800 inlägg
Saken är den att många bostadsrättsföreningar har lån i föreningen, detta innebär att avgiften till föreningen kan komma att stiga vid ränteökningar.
Kan själv!
· Trelleborg
· 13 800 inlägg
Ja, men många är inte medvetna om att föreningarna har lån och att detta kan påverka just avgiften.
Många byggherrar lägger ju lån i nyproducerade bostadsrätter också, gärna också med progressiv avskrivning (lite nu, mycket sen) för att få en lagom avgift och maximera priset.
Många byggherrar lägger ju lån i nyproducerade bostadsrätter också, gärna också med progressiv avskrivning (lite nu, mycket sen) för att få en lagom avgift och maximera priset.
Men va f-n. Räcker det inte med huset? Jag måste passa på att låna till en guldnapp med evig jordgubbssmak jag kan snutta på när jag måste göra mig av med allt. Buuu hu huolotor skrev:
Medlem
· Stockholm
· 1 391 inlägg
20 000 i lån per kvm är extremt högt skulle jag säga. 7-12 är normalt i nyproduktion i Sthlm idag. Dessutom hoppas jag att det är få föreningar som kör helt rörligt.
Bolånetorsk. Sist på bollen alltså.Excel skrev:
Dyrast lån när priserna faller.
Exempel- vår gamla BRF fick räntekostnaderna att minska från 1,8 MSEK (50% av avgiften) till ca 500 kSEK mella 2012-2016 pga lånen bands om etc etc.
Om föreningen har lån på ca 10000/m2 eller däromkring, en normal låneskuld +-50% är det ju din privata låneskuld som är helt avgörande för hur mycket dyrare lånet blir.
Privata lån går ju att dra av räntan på.
Huruvida politilerna rör avdraget beror på hur många röster de förlorar. Vänstersidan kommer alltså inte tveka, då de redan saknar rösterna från de högst belånade i stora drag.
Om en bostadsrättsinnehavare belånar rätten att bo i en lägenheten samt att lägenheten kan i sin tur kan vara belånad av bostadsrättsföreningen. Är inte bostaden belånad 2 ggr, först genom BRF och sedan av BRF innehavaren?
Redigerat:
Det artikeln missar är att föreningar redan fått en smäll, går inte binda lån i 50 år längre (eller hur det var). Så vissa föreningar fått höga hyran rätt mycket redan, så det kommer bli 4 smällar minst på inte så lång tid.Stringfellow Hawke skrev:
Precis, det kommer inte bli kul för vissa hushåll framöver alltså.Excel skrev:
Kommer gå åt mycket nudlar i butiken snart då