Japanska badkar är ofta gjorda i hinoki eller japansk ädelcypress som är motståndskraftigt mot röta (och luktar gott!).
Som Lilllen säger så badar man inte riktigt på samma sätt i Japan. Man ska vara ren innan man sätter sig in badet, ingen tvål i vattnet. Badet är för uppvärmning och avslappning, inte tvagning. Vattnet kan därmed användas av flera personer i rad!
Man tömmer och torkar ut badkaret, men det får inte vara för torrt i rummet för då kan träet spricka när det stått oanvänt för länge...
Utan att veta, så gissar jag att hinoki är dyrt![]()
-
-
28 mar 23:52 #17
Lite fördröjning i bygget. Men har fräst ut spår och ska limma samt skruva ihop de båda kortsidorna med långsidorna och därefter botten.
Frågan är vilken ordning jag gör detta i. Jag resonerar att bäst vore att borra och skruva när bitarna sitter på plats och limmet ännu inte är härdat. Det sätter naturligtvis lite press på att få det färdigt fort, innan limmet hinner torka. Eller finns det någon bättre metod som kräver mindre stress?
För press till limning tänkte jag använda spännband och två längre skruvtvingar. Klarar jag mig på detta eller bör jag också skaffa limknektar, vad är egentligen skillnaden på tvingar och knektar?
Inloggade ser högupplösta bilder Logga inInloggade ser högupplösta bilder Logga inInloggade ser högupplösta bilder Logga inInloggade ser högupplösta bilder Logga in -
nanowire
Hobbysnickare- Södermanland
- Medlem okt 2008
- 4 667 inlägg
- 5 153 gillningar
- 1 461 bilder och filmer
29 mar 20:14 #18Några spännband borde räcka, viktigt dock att du håller koll på diagonalmåtten och justerar så att den inte blir skev. Limma och spänn, skruva sen och helst innan det torkat.
Hur ska du göra med botten sen? -
6 apr 01:25 #19
Sammanfogat och blir över förväntan rakt och stabilt. Stålskruv c/c 50mm samt polyuretanlim både till sidorna och botten. Ska slipas och sedan hårdvaxoljas några lager.
Inloggade ser högupplösta bilder Logga inInloggade ser högupplösta bilder Logga inInloggade ser högupplösta bilder Logga in -
6 apr 01:30 #20
-
nanowire
Hobbysnickare- Södermanland
- Medlem okt 2008
- 4 667 inlägg
- 5 153 gillningar
- 1 461 bilder och filmer
6 apr 08:28 #21 -
24 maj 10:04 #22Inloggade ser högupplösta bilder Logga inInloggade ser högupplösta bilder Logga inInloggade ser högupplösta bilder Logga inInloggade ser högupplösta bilder Logga in
Nu har det stått färdigt i ungefär en månad och använts dagligen. Inget nämnvärt slitage på trät och inga sprickor/slagningar. Får se över längre tid hur det blir. Väldigt skönt att bada i!
- Laddar…
-
24 maj 11:34 #23
-
-
24 maj 17:45 #25
Men hur funkar det att rengöra? Har inte badkar nu, men under uppväxten badade vi ofta och det blev en ganska synlig smutsrand vid vattenytan efter ganska kort användning. Trotts att det var emalj fick man gno lite för att få bort den. Fast i ditt fall går den ju i värsta fall att slipa bort