Tyvärr nimajneb... regler är ju till för att följas, Marlene har varit väldigt tydlig på den punkten, och varnat folk till höger o vänster, samt stängt av en av oss egna hantverkare...
Vill ni ha kvar egna hantverkare så får ni ta dom svaren ni får, så är det nu här....
Regler som sagt Regler.
5 234 läst · 27 svar
5k läst
27 svar
Träarbetare, behöver hjälp att ta mig vidare!
-
Bannad · Kalmar · 1 768 inlägg 5 feb 2011 13:22
-
5 feb 2011 13:45 #17
//Gustaf -
5 feb 2011 13:53 #18
förlöjliga konsumenter och samtidigt höja hantverkarna till skyarna.
Att ge tips i övrigt forumet till en grabb i Norrland hur han kan skaffa sig en utbildning strider inte mot några regler vad jag kan se. -
Bannad · Kalmar · 1 768 inlägg 5 feb 2011 14:055 feb 2011 14:05 #19
ja du vet Regler är ju regler..... Jag vill inte bli avstängd eller varnad för någon totalt korrupt regel... Så det är svaret vi kan ge tyvärr.... Vill du klaga så ge dej inte på mig/oss, utan be Admin ändra reglerna istället....
Reglerna som vi tolkar det är ju inte bara i Hantverkardelen utan bör ju således även gälla alla delar i forumet....För det är väl inte så att vissa delar ska censureras och vissa utvalda delar ska vara öppna? Vi har mycket svårt att tro det, för då vore det ju diktaturstyre på BH.... Det vill vi väl ändå inte???
Som sagt,,, Ge dej inte på oss, det är inte vi som har satt reglerna ... -
5 feb 2011 14:33 #20
Det betyder naturligtvis inte att det är hopplöst, men i såna här situationer underlättare det alltid oerhört om man har personliga kontakter att tillgå. -
5 feb 2011 14:51 #21
Jag kommer absolut försöka jobba mer utifrån personliga kontakter efter den feedback jag fått BH än så länge. Tack för ditt svar!
//Gustaf -
5 feb 2011 14:52 #22
-
5 feb 2011 14:56 #23
Om det finns några företagare/rekryterare ute på forumet så är ni välkommen att berätta vad som skulle krävas för att ni skulle ge någon i min situation en chans. skulle det krävas att personen blivit rekommenderad genom ert kontaktnät? eller något annat som skulle spelat in?
All hjälp är välkommen!
//Gustaf -
5 feb 2011 15:02 #24
Men det bästa är kanske att berätta för den jag söker jobb hos att jag vill gå någon av dessa vägar så får firman bestämma vad dem är ute efter?
//Gustaf -
11 feb 2011 16:24 #25
Jag tycker absolut att du skall börja med att ringa till den ansvarige på firman. Speciellt om du skall försöka med en mindre firma eftersom de ofta är ute på jobb på olika ställen och kan vara svåra att hitta på kontoret. Jag har ingen egen erfarenhet utav byggbranschen men mannen jobbar som snickare på ett halvstort företag och just nu har dom två lärlingar där som inte har någon utbildning/erfarenhet sedan tidigare men båda är duktiga, lär sig och försöker så med största sannolikhet så kommer båda få stanna kvar. Ingen utav dom har heller någon anknytning till firman sedan tidigare utan dom ringde helt enkelt upp chefen och bad om en intervju. d^_^b
Lycka till! -
Medlem · Uppsala · 5 892 inlägg 11 feb 2011 19:2011 feb 2011 19:20 #26
Om du inte hittar ett lärlingsjobb som snickare så sök som grovis på en mark firma i stället, bra kunskap och lättare att få kontakt med byggfirmor på lite sikt.
Lycka till -
11 feb 2011 19:39 #27
Jag har inga erfarenheter att att driva företag, men jag delade lägenhet under min studietid med en kille som först utbildade sig till sjuksköterska, men kom på att han ville bli snickare precis när han var klar med sin utbildning. Detta var i början av 2000-talet. Han tog fram Gula Sidorna och ringde till alla byggföretag i hela länet och frågade om han kunde börja som traditionell lärling. Han fick napp på ett företag som började på "Ö" (han betade av dem i bokstavsordning, jag tror att det var det näst sista), det var en hyfsat liten firma med under 15 anställda. Jag minns inte vad han fick för lön, men det var inte särskilt mycket i början (han klarade dock att betala hyran). Han blev i alla fall kvar där och är numera någon typ av arbetsledare faktiskt.
Så det går, men det är kanske inte jättemånga firmor som ställer upp, eftersom det kan upplevas som en ganska dyr och riskfylld investering. De måste ju lära upp dig från grunden och det finns inga garantier för att du inte plötsligt tycker att det är dags att göra något annat.
Jag tycker du ska prova med att ringa runt tills du får napp. Om detta är vad du verkligen vill så kommer det att gå, förr eller senare. Lycka till! -
Medlem · Skåne · 1 209 inlägg 14 feb 2011 21:1314 feb 2011 21:13 #28
Jag jobbar som snickare och håller äntligen på att ta mitt yrkesbevis och ska försöka ge lite råd .
Ta kontakt med Byns representanter inon ByggIndusti ( BI ) och Byggnads ( byggfacket) och prata med dom om dom vet några firmor som kanske söker lärlingar. Problemet är att det är rätt svårt för lärlingar just nu i vissa regioner fast det är brist på yrkesarbetare.Företag vill helt enkelt inte anställa lärlingar fast dom stora företagen har gått med på att göra det lättare att få kortare anställningar så dom kan bli färdig utbildade.
Själv halkade jag in via min fars firma efter att varit kock i 6 år. därefter har jag nästan bara jobbat på små firmor, dom brukar inte vara så petiga med yrkesbevis bara man gör ett bra jobb. En fördel är om man känner någon som jobbar som snickare och kan rekomendera firman han jobbar på att anställa dig.
Jag har haft enga lärlingar som sedan fixat in mig på firmor.
Tyvärr så kör många av dom stora firmorna nu för tiden med CV och då är det svårt om du inte känner någon på den firman.