Hej!
Jag håller på och renoverar ett badrum och tänkte göra det lätt för hantverkaren genom att ta ur alla genomgående vattenrör och värmerör ur väggen. Kopplingen till vattenrören sitter på andra sidan väggen vilket förenklar det hela en del. Min tanke är att koppla ur inkommande ledning som kommer nerifrån på bilden. Då blir det färre proppar. Något tips på vad jag kan använda för att proppa den ledning som kommer nerifrån? Den är 15 mm.
-
28 sep 2019 12:28 #1
-
Medlem · 946 inlägg 28 sep 2019 15:3828 sep 2019 15:38 #2
Hur är det med en klämmringspropp? Glöm inte stöd hylsan. https://www.dinvvsbutik.se/sv/artiklar/15-vatette-provtrpropp-1218.html
-
-
Medlem · 560 inlägg 29 sep 2019 15:5729 sep 2019 15:57 #4
Är inte säker på om det är samma gängor på Conex och Vatette.
Kanske säkrast att välja Conex propp.
https://www.dinvvsbutik.se/sv/artiklar/18-conex-propp-lk-323.html -
29 sep 2019 17:37 #5
Tack för tipsen! Jag valde att köpa själva ändpluggen separat eftersom muttern och klämringen sitter kvar på rören. Det blev faktiskt Biltemas och de passade perfekt.
Liknande trådar
-
Tips på låg vinklad stickpropp?
El -
Tips på lämplig dyckertpistol till vita lister
Verktyg, Maskiner & Fordon -
Tips på lämpliga luftflödesmätare för kontroll/injustering av FTX?
Ventilation -
Installation WIFI, TV. Tips på lämplig utrustning.
Internet - Fiber, Bredband, ADSL, 3G/4G -
Lamppropp, tips uppskattas!
Belysning