Syftade mer på att systemet just i år är rejält mer ekonomiskt än det skulle varit förra året. Det är ovanligt att man på ett år kan betala av kring 20% av systemet.
Pga. av spotpriserna och att en del månader verkar gett lite mer sol än vanligt.
Men det är egentligen mer än 20%. Systemet kommer inte få ett helt år då det startades i mitten av mars. Jag tillhör däremot skaran som anser att det är avbetalt så fort man startat växelriktaren första gången.
82 514 läst · 409 svar
83k läst
409 svar
Svindyr el och spabad
-
-
Medlem · 126 inlägg
Men då skyller väl politikerna på Putin då också, haha -
Du har lite mer sydlig placering av ditt system gissar jag, följt av en växelriktare som i procent av panelerna kan producera lite mer. Jag ligger bara på 16,5 kW som max. Men det ger fina fördelar i de fall solen inte skiner max.
I och med att det är mitt första år har jag givetvis inte all statistik. En del gissningar blir det. Men siffrorna ser långt bättre ut än vad säljarns kalkyl visade. Det torde vara ovanligt. Men i situationen som råder är det givetvis inte hans fel. -
Medlem · 126 inlägg
-
En ordentligt kompetent "sannolikhetsanalys-diskussion" kring kärnkraften av Tage Danielsson redan 1979.
Han borde blivit politiker.
Rekommenderat från shoppen
Varför visas rekommenderat från shoppen?
Rekommenderat från shoppen är en annons från Byggahus egen shop. Produktrekommendationer visas automatiskt baserat på nyckelord som nämns i foruminlägget. Vi matchar innehållet med relaterade produkter som kan hjälpa läsare med sina byggprojekt. Inläggskaparen har inte själv lagt in produkterna i inlägget.