Hej!

Är det spaden som är bästa lösningen här för att få ihop det centrerat mellan stuprör och markrör? Diffar ett par cm se bild, vad för böjjar tror ni krävs för att få till det snyggt. Eller räcker det med att gräva ner en bit och försöka röra markröret, vill ju inte knäcka det heller.

Tacksam för smart och hållbar åtgärd.
 
  • Ett stuprör som inte är centrerat ovanför ett markrör med en liten offset, mot en husvägg och grusgrund.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Stuprör anslutet till grått markrör intill en vägg med liten avvikelse i centreringsposition.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Fulkemisten
Det här ser ut som 110 mm rör, mät och kolla. Mät även förskjutningen centrum till centrum på centimetern. Åk till bygghandeln och kolla på vad som stämmer bäst för att korrigera c-c förskjutningen när du monterar ihop två böjar. Min gissning är 30-graders eller 45-graders böj. Gräv rent runt röret ett par decimeter ned så att du får plats med en fogsvans. Såga av röret rakt, grada av kanten med något kärvt, t ex sandpapper, och montera på böjarna. Diskmedel på packningen hjälper om det går trögt. Klart!
 
  • Gilla
hyllplan och 1 till
  • Laddar…
Ett par böjar som sagt. Om du vill gräva ner dem eller inte är mest en estetisk fråga.
 
  • Gilla
Huskomling
  • Laddar…
en mycket enklare lösning är en lövtratt. nackdelen är att du möste tömma den nån gång ibland. men den tar upp den offsetten. sen finns det ett snedkapat förlängningsrör som du bara sätter på röret som kommer ner från väggen. klart på 1 minut
 
  • Gilla
Stefan N
  • Laddar…
Kan du länka sådan lövtratt samt snedkapat rör tror du?
 
  • Gilla
ricebridge
  • Laddar…
Tack, hittade själv sen men där hade du ju även i silver Återstär att se sen efter inköp ifall denna lösning täcker upp skillnaden vore ju godis! Självrensande i all ära detta duger nog gott.
 
Finns en tråd om samma problem, har bifogat bild därifrån. Sök på Knepigt med stuprör efter dränering
 
  • Svart stuprör med påskjutsrör nära husvägg som leder ner i avrinningsbrunn, bredvid växter i krukor.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Gilla
Huskomling
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.