Hej!

Vi håller på renovera vår bostadsrätt sås småningom och kommit till ett fönster där materialet på fönsterkarmen har släppt och behövde tas bort. Jag försökte google mig fram till vad det var för material, det kändes som ngt paper eller plast lager, men hittade inget så tänkte spackla över det med snickerispackel för att sedan kunna måla både foder och karm med snickerifärg. Har även lagt byggfog mellan karmen och själva fönsterramet. Men när spcklet har torkat blev det mycket sprickor, ni kan se på bilden.

Vad har jag gjort fel? Och vad ska jag nu lägga över detta för stt det ska kunna målas slät?

Fönsterkarm med spruckna spackellager vid renovering, nära ett fönster med byggfog.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Tack för hjälpen!
Aron
 
Kan det vara en foliebelagd karm i så fall kan du inte spackla på det.Ta bord folien grunda o spackla. Man skall grunda innan man spacklar med snickerispackel.
 
Bo arnold Bo arnold skrev:
Kan det vara en foliebelagd karm i så fall kan du inte spackla på det.Ta bord folien grunda o spackla. Man skall grunda innan man spacklar med snickerispackel.
Tack! Grunda med vanlig grundfärg?
 
Vanlig v-grund
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.