Imorgon ska vi lägga värmegolv på ett betonggolv där det finns lite gropar efter bilningsmaskinen. Måste vi laga dem med snabbfix eller jämnar avjämningsmassan till det så att det blir helt slätt???
Måste veta snabbt, för i så fall måste vi åka och köpa fix!!!
2 937 läst · 2 svar
3k läst
2 svar
Snabb hjälp tack! (Flytspackling)
-
Medlem · 13 inlägg 26 nov 2005 15:59
-
Medlem · skåne · 921 inlägg 26 nov 2005 17:4626 nov 2005 17:46 #2
Re: Snabb hjälp tack! (Flytspackling)
finns en uppsjö av märke på flytspackel.olika tjocklek kan läggas på olika märken..det står på produktbeskrivningen hur tjocka lager du kan lägga.20-25 mm brukar inte vara några problem.
hur stora gropar har du ??
köper du ett fiberförstärkt spackel av kvalitet så får du en helt slät yta ..förutsatt att ni är snabba med att få ut det i tid...kräver lite förberedelser och gärna 2 personer ..en som blandar och en som häller ut..glöm inte primer som skall borstas in och helst 20 timmar innan påbörjad flytning. -
27 nov 2005 15:39 #3
Re: Snabb hjälp tack! (Flytspackling)
Jag har kört med flytspackel från Casco i tamburen. Det är bara att blanda till enligt beskrivning och hälla ut. Lätt som en plätt - och slätt som ett salsgolv! Härdar samma dag..
/Nussen