Hej! Jag funderar på att bygga en säng med förvaring och tänkte använda skåpstommar som grund. Överskåp avsedda att ha över kylskåp är rätt mått förutom att jag inte hittar rätt höjd. I köket har vi just 50 cm höjd på skåpet så det finns/har funnits. Några tips? Behöver självklart inte vara just överskåp utan b:60-80, d: 60-80 h 45-50
Jag har ingen aning på vilket märke som sitter i köket.
766 läst · 6 svar
766 läst
6 svar
Skåpstommar ca 50 cm höga
-
-
17 sep 2022 13:20 #2
Om du inte hittar 50-skåp, så är det enkelt att kapa sidorna på ett 60-skåp. -
17 sep 2022 17:23 #3
Helt rätt. Jag har letat på skåpstommar av lägre typer också så blandade friskt bland benämningarna. Ska fundera på kapning men då krävs fler verktyg än vad jag har idag (iofs en positiv bieffekt).
-
17 sep 2022 20:20 #4
Ballingslöv verkar ha ett överskåp som är 51 cm högt (58 cm djupt).
https://www.inredningsvaruhuset.se/oeverskap/ballingsloev-oeverskap-kylfrys-el66v-med-1-lucka.html
Men du behöver väl någon sorts sockel så att dörren inte skrapar i golvet.
Men det känns ju lite tveksamt egentligen med så djupa skåp för det kommer ju bli besvärligt att få fram det som finns längst bak (om du nu inte ska ha saker där som fyller hela djupet. Lådor är nog mer praktiskt, dvs. underskåp med låda som https://www.inredningsvaruhuset.se/baenkskap/ballingsloev-baenkskap-eal6rb-1-lada-och-1-back.html eller det lägre 38 cm höjd så att det ryms en sockel också https://www.inredningsvaruhuset.se/baenkskap/ballingsloev-baenkskap-eag5r-med-1-lada.html -
17 sep 2022 20:27 #5
Tack för tipsen!
Har man plastbackar som är 55 cm långa så funkar det bra och sockel ska på men det bygger bara ca 20 mm.
Fast ballingslövs priser gör att sängen blir lite väl dyr så kapa eller köra en högre säng är än så länge alternativen. -
17 sep 2022 22:34 #6
Jag har kapat köksskåp med japansåg från Clas Ohlsson. Tar ett tag men är man noggrann så behövs ingen efterslipning och det dammar minimalt.
-
18 sep 2022 12:09 #7
Det funkar med en sticksåg då ingen kommer se vad jag ställer till med men enklare med något mer lämpat. Handsåga är en möjlighet men jag sågar inte så bra med fel hand och rätt hand (axel) ör lite skadad just nu.
En cirkelsåg behöver jag på sikt oavsett så jag får leta vidare och se var det hamnat.
Rekommenderat från shoppen
Varför visas rekommenderat från shoppen?
Rekommenderat från shoppen är en annons från Byggahus egen shop. Produktrekommendationer visas automatiskt baserat på nyckelord som nämns i foruminlägget. Vi matchar innehållet med relaterade produkter som kan hjälpa läsare med sina byggprojekt. Inläggskaparen har inte själv lagt in produkterna i inlägget.
Liknande trådar
-
Renovering av bandsåg Ejca BS-50
Verktyg, Maskiner & Fordon -
Vilken liten a ca 50-80 l varmvattenberedare till jättehärligt vatten?
Byggmaterial & Byggteknik -
Arbetsbelysning för ca 500:-?
Belysning -
Sockel garage 190 eller 250 leca? 190cm vägg
Attefallshus, friggebod, garage & andra småhus -
Gardena SILENO 750 eller 1000 till ca 700kvm klippyta?
Robotgräsklippare