Vi dränerade om för en dryg månad sen och visserligen tog jag inte kort så det finns inget att jämföra med men som jag minns det såg krypgrunden ungefär ut så här. Trots dräneringsrör och platonmattor..kommer det fortfarande vara mörka fuktfläckar vid sulan?
Ok. Det är ju en krypgrund så jag tänkte nog inte dra ner en fläkt där. Men då är det som det ska då 👍. Tack!
Det kan väl även bero på vad som finns under betongsulan där och på vilket djup dräneringsrören är placerade? Om den står längre ned än dräneringsrören finns ju en risk att de suger upp vatten genom kappilärkraften och att detta sedan vandrar upp i muren och sedan ut.
Då är dräneringen felaktigt utförd.davidzet skrev:
Har du hört med entreprenören som utförde dräneringen?
Vi dränerade om vårt hus (byggt -78) för ungefär 10 år sedan. Vi såg ingen skillnad på insidan efter dräneringen, Vi har ganska tydliga gula missfärgningar längst ner på källarväggen som är vit, särskilt missfärgat där den tidigare ägaren hade tryckt upp kartonger mot väggen. Men jag tror inte att man kan förvänta sig att missfärgningar som har varit där i kanske 20 år ska börja försvinna när väggen blir lite torrare.
Nu har jag inte sett detta på plats, men jag hade inte bekymrat mig så mycket över eran krypgrunds utseende. Antar att även ert hus har några år på nacken. Men jag har sett till att ställa ner ett par fuktmätare och kolla att värdena är ok.
Nu har jag inte sett detta på plats, men jag hade inte bekymrat mig så mycket över eran krypgrunds utseende. Antar att även ert hus har några år på nacken. Men jag har sett till att ställa ner ett par fuktmätare och kolla att värdena är ok.
Produkter som diskuteras: "fuktmätare"

Fuktmätare
Fuktmätare är precisionsverktyg som används för att mäta fuktnivåer i olika material, som exempelvis trä, betong och gips. Detta är särskilt viktigt inom byggbranschen för att förebygga mögel- och rötskador, men även inom jordbruket
Läs mer
Det var skönt att höra! Killen som kollade det i våras sa att det inte är någon fara med dräneringen än så länge men han tyckte att vi skulle omdränera om vi skulle göra någon markstensläggning. Nu blir det både och. Jag trodde nog kanske att det kan bli som hos er!K kbladh skrev:Vi dränerade om vårt hus (byggt -78) för ungefär 10 år sedan. Vi såg ingen skillnad på insidan efter dräneringen, Vi har ganska tydliga gula missfärgningar längst ner på källarväggen som är vit, särskilt missfärgat där den tidigare ägaren hade tryckt upp kartonger mot väggen. Men jag tror inte att man kan förvänta sig att missfärgningar som har varit där i kanske 20 år ska börja försvinna när väggen blir lite torrare.
Nu har jag inte sett detta på plats, men jag hade inte bekymrat mig så mycket över eran krypgrunds utseende. Antar att även ert hus har några år på nacken. Men jag har sett till att ställa ner ett par fuktmätare och kolla att värdena är ok.
Nästa ångest är att översidan av byggplasten i krypgrunden känns fuktig. Men det är nog en annan tråd.
Huset är sen 87 och det står på sandjord.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Liknande trådar
-
Hur tar jag tillfälligt bort ett element för att kunna tapetsera?
Vatten & Avlopp -
Vill kunna se hur ofta min pump i källaren går och få notis till mobilen
Villalarm & Hemautomation -
Sota inifrån huset
Värme allmänt -
Poäng att kunna fylla på värmerör oavsett påfyllning i värmepanna?
Vatten & Avlopp -
Golv - Hur mycket bör man kunna pruta på listpriset?
Priser, Kalkyler, Fastighetsskatt m m.