Undrar lite om säkerhetsavståndet,har en Tylö 6,6 kW. Enligt föreskrifterna ska den placeras 270 mm från golvet. Men placerar jag aggregatet i den höjden så blir det endast 160 mm från toppen på aggregatet till toppen på Översta laven, är rädd för att det blir mycket svalare om benen.
Man har ju läst att fötterna ska vara i höjd med toppen på aggregatet ,och att avståndet från översta laven till taket ska vara minst 1,10 m.
Bygger i källaren, och golvet är helklinkat, vad kan gå fel ifall jag sänker aggregatet lite ,så länge jag följer föreskrifterna åt sidorna och framför aggregatet?
Tacksam för svar!
 
Klinker på betonggolv lär sprida eventuell värme från aggregatet rätt bra, så en liten sänkning lär nog inte vara något problem. Rimligen ska aggregatet också fungera som en konvektionsradiator, dvs kall luft sugs in från sidan på undersidan och upp bakom/genom/kring aggregatet. Omgivningsluften ger därmed kylning också.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.