801 056 läst · 8 774 svar
801k läst
8,8k svar
Saker som vi glömt bort att de har funnits
Date-deodorant (spray men fanns även rollon)
Funderar om raspberry pi eller så kan vara lösningen, så man kan se komponenterna åtminstone. Om man hjälps åt att bygga/installera en spelemulator för att öka intresset. Eller så är det bara jag som försöker pådyvla nått föråldrat, kanske allt är så integrerat när de är i gymnasieåldern att det är hel poänglös kunskap.
Concord tänkte jag faktiskt nämna, är väl inte så länge sen den togs ur drift men det var nått nästan mytomspunnet man hörde om som barn. Tänk att kunna ta London - NY på 3h? Vad tar det idag, 8h?
Sockiplast....fy faen.
Bilden visar mockasiner. På sockiplast är plasten fastsmält i strumpan. Det finns inga sömmar. Se https://sv.wikipedia.org/wiki/Sockiplast#/media/Fil:Sockiplast2.jpg
Intresserad
· Stockholm
· 2 487 inlägg
Jonas Persson
Intresserad
- Stockholm
- Medlem aug 2012
- 2 487 inlägg
- 3 187 gillningar
- 504 bilder och filmer
Flög 1976- nov 2003, så snart tjugo år sedan.
Började konstrueras 1965, så det var en mycket gammal design.
Nej nej, år 2000 är runt 10 år sen, kommer så förbli!
Gick väl under namnet "Addidas attack" i det militära?
Medlem
· 655 inlägg
Det finns en klassisk beskrivning: start samtidigt från Paris som en 747.
Till New York.
En timma på plattan där
start
Landar i Paris innan 747:an själv har landat....
Komfort som i en SL buss i mach 2
Medlem
· 655 inlägg
Motorn i sin grundkonstruktion var ännu äldre - Avro Vulcan bombaren har motorer ur samma familj (Bristol Siddeley Olympus)
Medlem
· Skåne
· 705 inlägg
Saker med optimal funktion. Tex de äldre flaskorna för senap och ketchup där man kan lägga på en sträng utan kladd, för stor mängd eller att ett barn drar locket i den uttryckta ketchupen.
Kan nog ha hetat mockasiner på sina håll, sockiplast på andra - lite lustigt att bilden som användes har denna undertext dåBilden visar mockasiner. På sockiplast är plasten fastsmält i strumpan. Det finns inga sömmar. Se https://sv.wikipedia.org/wiki/Sockiplast#/media/Fil:Sockiplast2.jpg
