A
Ska fälla ett stort körsbärsträd inom kort (15-20 m högt, rejäl stam) och tänkte att jag ska ta vara på virket. Har en släkting med lite mark som också har ett eget "bondesågverk" där han har en sågställning som han lastar stockar på och sågar till plankor med en motorsåg. Han har erbjudit mig att såga upp körsbärsträdet gratis, kommer också få lagra virket hos honom tills det torkat. Väldigt generöst! Däremot så blir det mer spill då motorsågen uppenbarligen är betydligt tjockare än ett "riktigt" sågverk, och av vad jag sett han såga så blir snitten ganska hackiga och behöver hyvlas ganska mycket för att få det jämnt. Är det värt att försöka hitta någon brädgård eller liknande som kan såga upp stocken istället? Och hur mycket skulle det kosta, förutsatt att jag sköter transport till- och från?

Jag är väldigt novis på allt detta, och tänkte använda virket för att lära mig snickra lite om några år när det torkat. Förstår att man kan såga virke på olika sätt - men har ingen aning om vad som är lämpligast för körsbär. Någon som kan komma med lite input på hur vi ska såga stocken för att få fint virke?
 
Med motorsåg så blir det grovt och det blir mycket spån, då klingan är rätt tjock. Det innebär att mycket virke går förlorat. Sök sågverk i ditt län och ring och fråga vad det skulle kosta. Då blir det en hyfsad yta och mer brädor till dig. Motorsåg för såga plank är mest om det är lite gröve stammar och framför allt att man har många av dom.
 
Man kan låta stocken torka först och såga sedan. Som ett alternativ. Vilket som är bäst i ditt fall vet rimligen ett riktigt sågverk. Kontakta närmaste och fråga.

Dessutom kan det vara värt att ta ett snack med dem innan du fäller och sågar upp stockar. Så du sågar rätt för att undvika sprickor i träet. Ibland låter man grenar vara kvar under torkning av detta skäl. Och dessutom fråga för att få lagom stora stockar för att passa sågen.
 
  • Gilla
Kirka75
  • Laddar…
A
Bor i Stockholm, så det är vad jag kan läsa mig till tyvärr ganska glest med sågverk inom rimligt avstånd här.

Har ni någon uppfattning om ungefärligt pris? Snackar vi hundralappar, tusenlappen eller tiotusentals kronor?
 
Sågverk är inte alltid så glada att hantera träd som stått på tomter eftersom det finns risk för spikar och dylikt gömt i stammen
 
  • Gilla
Pysslarn och 2 till
  • Laddar…
Hej @Amatörmässig!

Tyvärr är det nog som @topmount skriver. Gårdsvirke och från trägårdar är inte populärt hos sågverk. En gammal spik kan kosta mer än det smakar. Jag tror motorsågsvarianten blir billigast i längden.
Dag
 
  • Gilla
gaia och 2 till
  • Laddar…
Finns en liten såg som ute på ekerö som heter Mälarö specialvirke. De sågar och torkar virke, vet dock inte om de sågar upp andras virke.
 
A
Tack för era svar!

Finns det någon halvbillig bandsåg man skulle kunna köpa och bygga en liten jigg till som kör på anhållet på ställningen istället för motorsågen och såga det själv?

Sen undrar jag om jag bara ska skiva stocken helt, eller om man ska göra något typ kvartssågat (heter det så på svenska?) eller andra mer "avancerade" snitt för att just körsbärsvirket ska bli så bra som möjligt?
 
A
R Rickard_C skrev:
Finns en liten såg som ute på ekerö som heter Mälarö specialvirke. De sågar och torkar virke, vet dock inte om de sågar upp andras virke.
Tack, ska höra av mig till dem och kolla. De verkar ha "Legosågning" där de åker ut med ett mobilt sågverk, det kanske skulle kunna vara något!
 
Frågan är vad virket ska användas till, det avgör hur man sågar upp stocken.
Då löv ska torkas långsamt / länge så sågar man dessutom övergrovt för att senare torrklyva innan hyvling, med andra ord är inte sågytans förskaffenhet jätteviktig nu.
Angående spill så är sågsnittet för band ca 3 mm och för motorsågen ca 6 mm.
 
A
TorpAnders TorpAnders skrev:
Frågan är vad virket ska användas till, det avgör hur man sågar upp stocken.
Då löv ska torkas långsamt / länge så sågar man dessutom övergrovt för att senare torrklyva innan hyvling, med andra ord är inte sågytans förskaffenhet jätteviktig nu.
Angående spill så är sågsnittet för band ca 3 mm och för motorsågen ca 6 mm.
Jag har inte bestämt vad det ska användas till ännu - antagligen lite allt möjligt, några försök på möbler och hyllor eventuellt. Ett par skärbrädor hör väl också till hehe.

Vad innebär torrklyvning innan hyvling? Inte bekant med det begreppet.
 
Du torkar virket i säg 3” dimension sedan klyver du det till klenare dimension som sedan hyvlas till slutgiltigt mått.
 
  • Gilla
Amatörmässig
  • Laddar…
A Amatörmässig skrev:
Jag har inte bestämt vad det ska användas till ännu - antagligen lite allt möjligt, några försök på möbler och hyllor eventuellt. Ett par skärbrädor hör väl också till hehe.

Vad innebär torrklyvning innan hyvling? Inte bekant med det begreppet.
Jag tycker det låter som att det inte gör så mycket att en del blir spån i din släktings sågverk (logosol?).
Låt släktingen såga och lagra gratis, det tror jag är den bästa dealen.

Om jag vore du, och min gissning om logosol eller liknande stämmer, så skulle jag be om att få vara med att såga. Kul att se hur stockar blir plank och brädor.
 
  • Gilla
Amatörmässig och 2 till
  • Laddar…
Här är en på Dalarö i Stockholm om du bestämmer dig för det alternativet
 
  • Gilla
Staffan-N
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.