2 741 läst · 5 svar
3k läst
5 svar
Rekommendation av tvättmaskiner märke med avloppslang på vänster?
Hej! Tyvärr har jag ingen golvbrunn nära där jag vill installera en tvättmaskin, så jag måste ha avloppsslang kopplad till handfaten. Problemet är det är redan 105cm mellan den extremitet där tvättmaskinen kommer att stå och handfaten. Maskinen måste stå max 1,2 meter från befintliga uttag då de slangar och anslutningar som levereras är av denna längd. Mest av tvättmaskiner har avloppsslang på höger.
Den enda märke jag har hittat till nu som har avloppsslang på vänster är Miele, men de är ganska dyra (https://www.tretti.se/vitvaror/tvat...Jg3QCXk_NSzbrgrrM_oaAnprEALw_wcB&gclsrc=aw.ds). Kännner ni andra märke som har avloppslangen på vänster?
Den enda märke jag har hittat till nu som har avloppsslang på vänster är Miele, men de är ganska dyra (https://www.tretti.se/vitvaror/tvat...Jg3QCXk_NSzbrgrrM_oaAnprEALw_wcB&gclsrc=aw.ds). Kännner ni andra märke som har avloppslangen på vänster?
AskoA aurelien33 skrev:Hej! Tyvärr har jag ingen golvbrunn nära där jag vill installera en tvättmaskin, så jag måste ha avloppsslang kopplad till handfaten. Problemet är det är redan 105cm mellan den extremitet där tvättmaskinen kommer att stå och handfaten. Maskinen måste stå max 1,2 meter från befintliga uttag då de slangar och anslutningar som levereras är av denna längd. Mest av tvättmaskiner har avloppsslang på höger.
Den enda märke jag har hittat till nu som har avloppsslang på vänster är Miele, men de är ganska dyra ([länk]). Kännner ni andra märke som har avloppslangen på vänster?
Det är ett sätt att lösa det hela, om det är fackmannamässigt eller inte kan jag inte svara på.A aurelien33 skrev:
Ett sätt att göra det fackmannamässigt är att göra anslutningen mot avloppet med hårda avloppsrör (gråa eller vita).
Medlem
· Västerbottens län
· 17 975 inlägg
Klicka här för att svara
Liknande trådar
-
Vattenglasmärken ”under lacken” i laminatbänkskiva?
Kök -
Märkesbyte på verktyg - Vad?
Verktyg & Maskiner -
Behöver rekommendation på brandvarnare
Villalarm & Hemautomation -
LTA - rekommendation märke/modell
Vatten & Avlopp -
Rekommendationer på gräv/grund och markentreprenörer!
Referenser Hantverkare & Entreprenörer