Så 10 000 kronors frågan lyder, hur höjer man en dörr?
Gångjärnen är av modern typ, alltså inte två tappar som ska passas in. (Kanske finns många varianter, är inte så hemma på dörrar...heller!)
Jag misstänker att konsekvensen av att höja dörren blir att den tar i överdelen på karmen istället, även om det finns några mm att ta av. Det är inte en massiv trä dörr utan nåt ihåligt så slipa är väl inte heller att tänka på...hjäp!
5 918 läst · 8 svar
6k läst
8 svar
Problem vid golvläggning - dörren tar i!
-
-
19 nov 2004 23:13 #2
Re: Problem vid golvläggning - dörren tar i!
Jag antar att du menar dessa gångjärn:
http://www.fiskarssaranat.com/java/group?product=650&group=600&to=product
Ett svar är väl att ta bort dörrkarmen och sätta dit den igen efter golvläggningen.
Annars - riv upp golvet innan du lägger nytt.
Tredje förslaget är att du kapar dörrn i underkant med cirkelsåg samt en rak planka som du lägger cirkelsågen mot - för att få det rakt.
-
20 nov 2004 09:52 #3
Re: Problem vid golvläggning - dörren tar i!
Ta bort fodret rund dören och se om det finns utrymme ovanför karmen, isåfalll är det bara att såga lös karmen, höja upp den och spika eller skruva fast den igen...
Om det är en modern karm där sparksockeln inte sitter fast i karmen eller karmen inte har någon sparksockel så kan du ta två bräder och spika fast längst ner, längst ut på karmen där ändå fodret kommer att dölja spikhålen..
På så sätt är det lättare att passa in dörren igen eftersom karmen inte rör sig längst ner då.
Men sedan när du ska spika fast karmen så är vattenpass ett måste... om karmen lutar i sidled så kommer inte dörren att passa och om karmen lutar in eller ut mot rummet så kommer du att få en självstängade eller självöppnande dörr.
- Laddar…
-
20 nov 2004 22:26 #4
Re: Problem vid golvläggning - dörren tar i!
spika en karm.... jag det kan man ju också göra - karmskruv är ju ett annat alternativ som möjliggör justering. Jag förutsatte att det var en skruvad karm eftersom den hade moderna gångjärn - fast man kanske spikar dessa också på vissa håll. -
20 nov 2004 22:42 #5
Re: Problem vid golvläggning - dörren tar i!
Jag "höjde upp" mina dörrar genom att använda en elhyvel, gick fint utan några uppflisningar. Dörren har säkert en ram av massivt trä som man kan slipa/hyvla i -
Medlem · 102 inlägg 22 nov 2004 19:5222 nov 2004 19:52 #6
Re: Problem vid golvläggning - dörren tar i!
Kör med en elhyvel i nederkant så löser du det ;D -
22 nov 2004 23:02 #7
Re: Problem vid golvläggning - dörren tar i!
-
29 nov 2004 08:09 #8
Re: Problem vid golvläggning - dörren tar i!
En vanlig cirkelsåg funkar också bra. -
29 nov 2004 08:48 #9
Re: Problem vid golvläggning - dörren tar i!
Om du sågar tejpa innan annars flisar det ur... Tips bara