Öppna ett "för" smalt valv får köket.

557 läst  25 svar

Nästa tråd i Fönster & dörrar
  1. INR
    Medlem Nivå 1
    Hur smal får en passage vara ? Jag är smal, jag kommer igenom! :)

    Jag vill öppna ett valv från köket. Valvet kan bara bli 56 cm i bredd.
    Köket har redan en bred dörr 86 cm och det andra rummet har två breda dörrar.
    Får man ha ha ett valv ner till golv 56 cm i bredd mellan två rum?
    Tänkte kalla det ljusinsläpp/serveringslucka men öppet ner till golv.


    Boverket sida (se nedan) står att dörrar att skall vara 76 cm.. ”men det räcker med en dörr per rum”. https://www.boverket.se/sv/PBL-kuns...e/boverkets-byggregler/tillganglighet/dorrar/

    Behöver jag godkännande enligt plan och byggförordningen 6 § 5 dvs
    en sådan ändring av en byggnad som väsentligt påverkar brandskyddet i byggnaden?


    Där är ju redan tre breda dörrar.
     
  2. E
    Medlem · Nivå 14
    Regelverket gäller väl för nybyggnation. Vill du i befintligt hus göra en passage för din smala katt eller hund eller för dig själv så gör det.
     
  3. INR
    Medlem Nivå 1
    Det är en brf lägenhet och bärande vägg.
     
  4. INR
    Medlem Nivå 1
    Jag säger att det är för katten så kanske dom går med på det :)
     
  5. E
    Medlem · Nivå 14
    Då tar du kontakt med styrelsen i din förening.
    Det borde framgå i föreningens stadgar att större ändringar inomhus ska ha ett godkännande från styrelsen.
    Har du läst din brf stadgar?
     
  6. INR
    Medlem Nivå 1
    Är 56 cm för smalt?
     
  7. INR
    Medlem Nivå 1
    Det är brf som skriver det där om godkännande och brand.
     
  8. E
    Medlem · Nivå 14
    Ja, om något som är bredare än 56 cm ska genom valvet.
     
  9. E
    Medlem · Nivå 14
    Ingen här på forumet kan ge ett godkännande för rivning av bärande väggar i din lägenhet.
    Du får som sagt inhämta ett godkännande från styrelsen.
     
  10. INR
    Medlem Nivå 1
    Är det en brandsäkerhetsrisk med ett smalt valv?
     
  11. Anna_H
    Husägare · Nivå 17
    Så länge det finns en riktig dörröppning spelar det ingen roll hur stor en extra öppning är rent regelmässigt. Bara att kalla det öppning istället för dörr.

    Däremot får du som sagt inte ta hål i en bärande vägg hur som helst utan måste kontakta BRF först, eventuellt krävs bygglov.
     
  12. P
    Medlem · Nivå 9
    Bärande vägg skriver du men vad är den uppbyggd av? Sten eller trä?
    Vad begränsar dig till just 56cm?
    56cm är ju måttet mellan 2 stående reglar på cc60. Är det ett sånt "hål" du tänkt göra?
     
  13. INR
    Medlem Nivå 1
    Barbapappa kommer i genom
     
  14. INR
    Medlem Nivå 1
    Det är en stenvägg och rör i vägen som jag inte får ändra..
     
  15. INR
    Medlem Nivå 1
    Det kan ju vara snyggt med ett smalt valv.. eller klaustrofobiskt..
     

Logga in för att se högupplösta bilder och få möjlighet att ställa frågor. :love: