Tänkte eventuellt sätta in nytt kök i en lägenhet. Gammalt kök idag och osäker om kaklet är fäst med asbets. En tanke som slog mig var att istället för börja riva i kaklet, regla ut en vägg och sätta gips. Då slipper jag dessutom bredspackla.

Nästa följdfråga blir då. Hur gör man med elen? Idag är det betongvägg och elen ser ut att ligga i väggen. Behöver man fräsa upp i väggen för att flytta elen? I vilket skede ska elektrikern komma och sätta de nya eluttagen? Dvs hur göra det så smidigt som möjligt så att elektrikern kan göra allt på en och samma gång :)

Vad brukar behöva göras i elväg när man byter ut ett gammal 70 tals kök mot ett nytt? Vad kan man göra för förarbete åt elektrikern? Hur stor är skillnaden i arbete om man väljer att ha kvar samma position på kyl, frys, ugn (men nu med separat häll), lägger till diskmaskin?

Nästa fråga är kring VVS i köket.
Vad mer än att koppla in blandaren och diskmaskin brukar han göra när man byter till ett nytt kök? Om man väljer att inte flytta blandaren bör det inte ta många minuter? :)
 
S
jag skulle ta ner kaklet.
elen och vvs gör du innan du tar dit nya stommarna.
eventuellt byta alla kablar beroende hur dom ser ut. kanske ändra faser till nya spis7ugn
kan ta lite tid med vvs då kopplingarna kan vara lite konstiga.
 
Tack för svar!
Bifogar en bild på hur kaklet ser ut. Någon som vågar svara på från vilken tidssepok kaklet är ifrån? (före eller efter asbets tiden :):

Blir elarbetet / vvs enklare, svårare eller sak samma om man väljer att regla upp en ny vägg på betongväggen?

kakel.jpg
 
S
blir ju eventuellt enklare att flytta ut väggen men försvinner ju min 7cm av rummet.
ser nyare ut då du har så avlånga platter( ser ut som dom är avlånga
 
Svårt att se på bilden hur gammalt köket är, vita 15X15-plattor har ju typ funnits sen pyramiderna byggdes och används flitigt än idag. Blandaren är betydligt nyare än 70-talet iaf.

Lägg gärna upp fler bilder som visar mer av köket.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.