Hej!
Jag undrar vad ni tycker om avståndet mellan diskhon samt hällen? Det är 40cm mellan ho samt häll. Jag bifogar en ritning på köket här.
Inloggade ser högupplösta bilder Logga in![]()
-
-
7 jan 2018 22:58 #2
Fruktansvärt litet.
Rekommenderat avstånd för den viktiga arbetsbänken mellan diskho och häll är 80 - 120 cm för att man ska få plats med det man behöver för matlagningen utan att behöva bära omkring matvaror och behöva gå omkring och hämta matvaror hela tiden. Är man bara en person i köket så räcker det med 80-100, men är man två som ska samarbeta kring matlagningen behövs lite mer. Däremot ska man inte ha just något mer än 120 cm för då blir det svårt att nå från ena änden till den andra på ett bra sätt.
Det är också praktiskt att inte ha alltför långt från kyl och frys till diskhon och den viktiga arbetsbänken, detta för att minimera avståndet man behöver bära allt som ska sköljas, skalas, skäras etc.
Det är lättare att passa ugnen om den inte är långt från hällen eftersom man ofta har något på gång där också. -
8 jan 2018 00:16 #3
Tack för svar!
Får fundera på om det finns någon bättre lösning än detta men fläkten vill jag inte flytta på.
En variant kan ju vara att flytta diskhon till den högra sidan men då får diskmaskinen stå till vänster om hällen, frågan är om det blir bättre eller sämre?Redigerat 8 jan 2018 00:40 -
8 jan 2018 12:57 #4
Om det går bra att lägga ett avloppsrör på högersidan så är det absolut en möjlighet, särskilt om du kan ha ugn/mikro i andra änden, dvs. nära hällen, och därmed få lite längre bänkyta där. Det är ju ovanligt att ha långt mellan diskmaskin och diskho men det är ju framför allt för att bara få ett avloppsrör. Varför vill du ha diskmaskinen i vänstra halvan?
-
8 jan 2018 18:43 #5
Flytta hon till andra sidan vinkeln, och diskmaskinen till höger om denna (alltså bredvid skåpen med ugnen. Flytta hällen åt vänster så du får 120 cm till hörnet.
-
10 jan 2018 11:21 #6
-
10 jan 2018 13:26 #7
Oj, så skåpen finns redan då blir det ju lite mer begränsat vad du kan göra förstås. Vad är det för mått på samtliga skåp och hur långa är de två väggarna?
Utifrån bilden tror jag att det från hörnet bort till kylen är 4 stycken 60 cm skåp (hörnskåp, 2 skåp, högskåp med ugn). Diskbänksskåpet plus ett smalt skåp med lådor bredvid ser ut att kunna vara 120 cm tillsammans och i så fall borde de kunna byta plats med de 2 skåpen på andra sidan. Sedan skulle du kunna byta plats på diskmaskinen och högskåpet med ugnen.
I så fall skulle du från vänster få:
Högskåp med ugn
2 st 60 cm breda skåp
Häll
40 (?) cm skåp
Hörnet
60 cm hörnskåp
40 cm skåp
Diskbänksskåp
Diskmaskin
Kyl och frys
Dock har jag inte kollat vad det medför när det gäller överskåpen. Finns det någon möjlighet att byta ut ett par överskåp om du går tillbaka till köksritaren och klagar? -
10 jan 2018 18:04 #8
-
11 jan 2018 10:43 #9
Jag bifogar ritningar med mått härHoppas att detta går att lösa utan att klaga hos köksbutiken
Inloggade ser högupplösta bilder Logga in
Inloggade ser högupplösta bilder Logga in -
11 jan 2018 15:03 #10
Att byta plats på diskbänksskåp + 40 cm skåp och två 60 cm skåp ska ju gå bra. Däremot är det ju svårt att byta plats på diskmaskin och ugnsskåp när överskåpen är antingen 40 eller 80 cm breda. Det blir en bättre lösning om det bytet också kan göras, eftersom att ett hörn med bara 50 resp. 60 cm sidor mellan hällen och hon bara kan utnyttjas av en person, till skillnad om man får ett hörn med 50 + 100 cm. Men även utan det bytet är det fortfarande bättre än ritarens förslag tycker jag.
Men du behöver fundera på det för det har några nackdelar också, t.ex. så blir det bara 40 cm yta mellan diskhon och ugnen vilket är trångt för en plåt, för matkassar som ska packas upp och fryslådor som ska lyftas ut. Att i stället ha 60 cm ovanpå diskmaskinen gör skillnad (för att inte tala om den långa bänkskiva som finns på ritningen). -
Bästa svaret
12 jan 2018 18:16 #11Ritade lite:
Det går att flytta om och använda alla skåp om man gör såhär. Det skulle t.o.m bli riktigt bra.
Det blir 20 cm hål över i överskåpen till vänster om kylen (det streckade området). Men där går det ju att snickra ihop en smal hylla för kokböcker eller liknande.
(Överskåpsmått på "utsidan" av väggen, under- och högskåp innanför.)- Laddar…
-
12 jan 2018 19:38 #12
Bänk bredvid kylskåpet.
Diskmaskin till höger, funkar klart bäst om man är högerhänt. Om TS med familj är vänsterhänta kanske maskinen ska stå till vänster. -
12 jan 2018 19:45 #13
Vilket TS inte ville. -
12 jan 2018 20:27 #14
Går ju att flytta häll och ho ett steg till höger också. Men då blir det ett 40 cm överskåp över:- Laddar…
-
13 jan 2018 14:13 #15
Oj man tackar för denna stora insatsVärt att fundera över denna lösning, skriver ut denna direkt så får jag se vad familjen säger
tusen tack för hjälpen! Har du ritat in hörnbänkskåpet? kan inte se den på ritningen för den vill jag ha med