Med en öppen struktur vid hjulen åker spånet ut fint av sig själv, räcker med en liten fast monterad borste.Rickard.ag skrev:
En liten uppdatering och en följdfråga. Börjar med frågan, har insett att det kommer behövas någon sorts spånborste och uppsamling som håller det mesta spånet från att åka med runt. Både borstarna och hållaren är tyvärr borttappade så det blir att göra något eget. Jag är lite nyfiken hur det är löst på era sågar som insperation. Just nu lutar det åt snurrande borstar men misstänker att det är overkill.
Bordet är på plats och främre fästet är just påbörjat. Filosofin är att använda så lite stål som bara möjligt då jag vill kunna lyfta på och av bordet utan hjälpmedel, går alltid att förstärka senare om det behövs. Börjar också vara dags att bygga lite skydd då det känns lite väl farligt som det är nu. [bild]
Rickard.
Medlem
· Riktiga Norrland
· 7 385 inlägg
Rickard.
Medlem
- Riktiga Norrland
- 7 385 inlägg
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden