Har en 4.88m x 4.88m x 1.2m dvs 25m3 stor ovanmarkspool där jag har en lyfco 12,4kW värmepump https://outl1.se/poolvarmepump-12kw samt en bestway flowclear sandfilterpump och sandfilter. Pumpen är på 280W pumpkapacitet 7571 liter/timme för pooler upp till 54m3 https://outl1.se/bestway-sandfilterpump-ovanmarkpool
Jag har ett problem att den ganska snabbt tappar vattentryck och att det blir bättre när jag backspolat vilket jag behöver göra 1-2ggr/dag, värmepumpen slår av då den får för lite vatten vid dessa tillfällen så det är ganska irriterande.
Vattnet är inte speciellt skitigt, iaf inte vad man kan se med ögat, så jag tycker det är konstigt att jag behöver backspola så ofta pga "smuts" utan jag börjar fundera om det är min integrerade vattenpump/sandfilter som är för klent?
Några experter som har tips på lösning eller om det behövs köpas ny pump/filter, vilka ska jag köpa?
Värmare och pump/filter är ca 10meter från poolen, ingen höjdskillnad förutom där slangarna ansluter i poolen, där är dom ca 80cm från mark och upp.
Bifogar lite bilder på pump/filter-, värmare-kapacitet.
Inloggade ser högupplösta bilder Logga in
Inloggade ser högupplösta bilder Logga in
Inloggade ser högupplösta bilder Logga in
Inloggade ser högupplösta bilder Logga in![]()
753 läst · 8 svar
753 läst
8 svar
Måste backspola hela tiden för att tryck ska vara bra, behövs större vattenpump?
-
-
Husägare · Skåne · 1 143 inlägg 24 jun 17:3524 jun 17:35 #2
Hur stort utlopp har du från backspolningen? Jag har en liknande pump, fast något mindre modell, där man skulle ansluta en trädgårdsslang för att leda bort vattnet från backspolningen. Med för tunn slang blev det inget flöde och inte heller någon ordentlig backspolning, utan sanden i sandfiltret blev igensatt. Tog då bort anslutningsnippeln och höll ett grovt avloppsrör emot istället, och då blev det bra fart i backspolningen! Sedan dess har det fungerat mycket bättre!
-
24 jun 18:30 #3
Hade trädgårdsslang förra året men ordnade så det är 38mm som resten av systemet. Men fortfarande ingen skillnad
-
Husägare · Skåne · 1 143 inlägg 24 jun 18:56
-
Medlem · 50 inlägg 24 jun 19:4424 jun 19:44 #5
Hur mycket sand har du i filtret? 280w är i allra mista laget. 700 till 1000w skulle jag säga är mer rimligt. Har själv en för liten pump mot för vad jag hade tidigare och upplever samma sak som du fast jag lär backspola typ 1 gång i veckan mot för tidigare 1-2 gånger i månaden. Dessutom vid lägre tryck i filtret.
-
-
24 jun 20:06 #7
https://www.vidaxl.se/e/vidaxl-pool...8UCJzlk1qgO_kQzqVSh6mBb-6rf_d4txoC3NYQAvD_BwE
Kan den där fungera bättre tillsammans med mitt sandfilter och värmepump?
Det finns ingen risk att mina 38mm slangar är för klena? -
Medlem · 50 inlägg 24 jun 20:0924 jun 20:09 #8
Bättre såklart med grövre slang. Det är ju dubbla effekten mot din nuvarande, men hade ju inte vara sämre med en med mer effekt. Hur lång är slangarna i hela systemet, på ett ungefär?
-
24 jun 20:12 #9
Samtliga slangar och anslutningar är 38mm