Tre kalkreningsprodukter fungerade inte alls och en fungerade dåligt. Det fanns bara en som faktiskt gjorde sitt jobb.

Du kan läsa artikeln här: Många kalkreningsprodukter är bluff
 
Mkt välbehövlig test som presenterar lite jämförbara fakta!

Nu testade de endast 2,5 mån, men riktigt intressant hade det naturligtvis varit om testet hade kört i åtminstone 5 år. Då hade man sett om/hur och när effektiviteten klingat av. Man hade också då fått reda på driftskostnad/tidsenhet.

Elektrolux var ärliga nog att ange ca 5 års funktionstid på sin disk-/tvättmaskins"avkalkare".

Den enda utrustning som gissningsvis fungerar längre än 5 år är väl den traditionella. Den är dock dyr, samt kräver regelbundet underhåll och saltpåfyllning. Dessutom tycks den behöva lång tid på nätterna för sin aktivitet. Den kräver också tillgängligt utrymme. Slutligen bränner den också bort mkt vatten. Så det är ingen universallösning det heller.

Vidare vore det också mkt intressant att se relationen mellan vattnets hårdhet/kalkinnehåll och påverkan på livslängd hos hushållsutrustning. Även om kurvan (sambandet) bör vara linjärt stigande, (dvs ju mer kalk desto kortare livslängd på VVB, disk- och tvättmaskiner etc), så kan det ju vara så att påverkan/risk är i det närmaste försumbar upp till en viss gräns. Poängen är att det kanske inte behövs en superutrustning som tar bort 100%, utan det kanske räcker med t ex 50%, beroende på hur kalkrikt/hårt vatten man har. Då kanske ngn billigare och enklare, men mindre effektiv, lösning är fullt acceptabel i vissa fall.
 
Jag har ingen större kolla på hur produkterna är tänkt att fungera men ställer mig lite frågande till mätmetoder och resultatet när en av produkterna ökar mängden utfällt kalk
 
Redigerat:
  • Gilla
OlssoniVallby
  • Laddar…
A
Redaktionen Redaktionen skrev:
Tre kalkreningsprodukter fungerade inte alls och en fungerade dåligt. Det fanns bara en som faktiskt gjorde sitt jobb.

Du kan läsa artikeln här: Många kalkreningsprodukter är bluff
Vi har använt scalestop (scalestop.se) i vårt hus här i Ystad senaste 4 åren, funkat perfekt, disken blev perfekt och kaffekokaren har funkat perfekt o allt annat osså. fattar inte hur det funkar men funkar gör det syn att det företaget inte var med på testet
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.