Vi har nyss köpt en villa. Ett av badrummen var nygjort och aldrig använt. Besiktningsmannen hade inget att anmärka på.
Golvet består av våtrumsmatta som är gjort av ett företag. Väggarna har säljaren som är målare själv gjort. Väggarna är målade.

Våtrumsmattan hade släppt lite vid dörren när vi flyttade in så vi ringde företaget som gjort den och dom åtgärdade det. Dock påpekade han att säljaren inte gått över skarven 2 (?) Cm med fuktspärren som företaget sagt åt säljaren att göra.

Nu har vi använt duschen dagligen i 2 veckor och det har börjat släppa lite i duschen på väggen längst ner.
Det är ovanför mattan och ser ut som en tapet som släppt lite. Vet inte om han använt våtrumsväv under eller hur han gjort.

Någon som kan ge tips på vad vi kan göra?
Dessutom kommer besiktingsman från försäkringsbolaget hit nästa vecka, tro vad dom säger om detta...
 
Det finns ju alltid riskmoment när två olika våtrumssystem möts, även om det idag finns vedertagna metoder på hur det bör göras. Som du beskriver det, så finns det ju en uppenbar risk för fuktskador.

En fråga som uppkommer är om säljaren tidigare duschade direkt mot väggen i utrymmet, eller använde sig av ex. en duschkabin? Inte för att det i princip skiljer något i kravbilden gällande tätskikt, men ändå..
 
Varför använder du duschen om du av mattläggaren fått berättat att fuktspärren är fel monterad?
 
Mattläggaren sa att man bör ha gått över med fuktspärren, men att det funkar ändå bara vi håller koll.

Vet inte vad som funnits där tidigare. Men sen badrummet gjordes om är det aldrig använt av säljaren.

Har frågat säljaren idag och han svarar såhär; Våtspackel. Våtrummsspärr, 2 ggr våtrummsfärg på microlit, (armeringsväv).

Frågan är ju om vi på nått sätt kan reparera det som har släppt, eller om vi helt enkelt måste göra om allting.

Kan man bara fortsätta med fuktspärren så den överlappar våtmattan och måla?
 
L
NI har köpt en vara som annan har gjort , inte ni som ska åtgärda ,utan säljaren eller dennes yrkesman , stå på er , ni har rätt , det är ett fel som ska åtgärdas , utfördes och var befintligt före ert tillträde , men framkommit nu , ett s.k undermåligt arbete
 
L Liteavvarje skrev:
NI har köpt en vara som annan har gjort , inte ni som ska åtgärda ,utan säljaren eller dennes yrkesman , stå på er , ni har rätt , det är ett fel som ska åtgärdas , utfördes och var befintligt före ert tillträde , men framkommit nu , ett s.k undermåligt arbete
Men gäller det trots att besiktningsmannen inte anmärkt nått om detta?
 
L
På vems uppdrag har besiktningsmannen gjort det , det har framkommit här på forumet att en säljares besiktning inte är värt papperet det står på i vissa avseenden , Och juridiskt , NI KAN INTE FÖRVÄNTA ER FEL OCH BRISTER I NYOMBYGGT BADRUM ,, endast i annat som berör huset om det är av äldre datum
Även en besiktningsman har ett ansvar , då har han inte talat om de brister som finns med utförandet , ( inte riktig kunskap på området ) om ni tog dit en annan så kanske det låter på annat vis , ni även ska framföra de synpunkter som golvgubben sagt om övergången på väggen , han har inget ansvar för väggen men golvet .
 
En fråga som uppkommer är ju hur djupgående besiktningen som gjordes var? Omfattade den exempelvis våtrummens uppbyggnad? Eller var det bara en snabb fuktmätning kring golvbrunnen?

Hur måleribranschens regler kring våtrum ser ut finns på MVK - Måleribranschens Våtrumskontroll
Där hittar du också vilka system som är godkända och hur de ska vara utförda.
 
L Liteavvarje skrev:
NI har köpt en vara som annan har gjort , inte ni som ska åtgärda ,utan säljaren eller dennes yrkesman , stå på er , ni har rätt , det är ett fel som ska åtgärdas , utfördes och var befintligt före ert tillträde , men framkommit nu , ett s.k undermåligt arbete
Hur menar du? Köparen har ingen garanti att åberopa eftersom det inte är han som köpt tjänsten. Han har köpt ett hus med ett nyrenoverat badrum. Han har dessutom fått höra av mattläggaren att väggbeklädnaden inte är utförd korrekt, av säljaren.
Jag tror knappast säljaren har lämnat någon garanti, eller?
Undersökningsplikten ställer krav på köparen att undersöka husets skick.
Vilken information har köparen erhållit angående badrumsrenoveringen?
Något intyg att allt är utfört enligt konstens alla regler lär knappast existera, eller hur?

Tittar man i MVK:s dokument är det 30mm + 5mm färg som väggens tätskikt ska vara nerdragen på uppviket.
Är det målat på Microlit? Är det en våtrumssäker lösning och i så fall utfört rätt enligt tillverkaren?

Eftersom säljaren inte utfört anslutningen mellan vägg och uppvik rätt är det denne som gjort felet, eller hur.
Besiktningsmannen kan också ha ett ansvar. Kanske läge att anlita ytterligare en besiktningsman eller kanske MVK kan hjälpa till?
 
Redigerat:
L
Då är frågan i det hela , är det rätt utfört ska inte någonting släppa efter den tid som TS säger .
Oavsett vad en besiktningsman säger , enligt denna så fanns det inga fel , men ändock så släpper saker och ting från sin grund , vad indikerar det , jo att något är inte riktigt i montaget som gjorts , vad det är ,, för lite lim , dåligt underarbete , listan kan göras längre , det är fel som uppkommit p-g-a något och ska inte hända bara för att det kommer vatten på , det är ett badrum där allt kan hända med vatten på väggarna
 
Har han inte överlappat Våtrumsmattan är det bara att göra om.
Det är minimum 25mm, och färgen ska gå 3mm längre ner änn väven.

Går alltid 50mm över själv

EDIT : såg att Sverige var hårdare med 30mm och 5mm
 
  • Schematisk illustration av våtrum med angivna mått för överlappning och färgområden vid installation av vinylgolv.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Redigerat:
  • Gilla
Liteavvarje
  • Laddar…
R Ragganof skrev:
Har han inte överlappat Våtrumsmattan är det bara att göra om.
Det är minimum 25mm, och färgen ska gå 3mm längre ner änn väven.

Går alltid 50mm över själv
Ja då får det nog bli så. Frågan är ju bara om vi kan kräva att han ska stå för dessa kostnader..
 
L
Känn dom lite på pulsen , fråga vem som gjort det även om du vet vem , du måste få dom till att se lite skamsna ut , och få fram att det är inte helt riktigt det här , vad gör vi åt det ,
Bättre med en dialog än tjurskalle fram , det skapar bara otrivsel
 
  • Gilla
kenneth5828
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.