Önskar få hjälp med färgval när vi ska måla timret invändigt i vårat torp. Hittade något som heter Wibo linoljeemulsionsfärg. Dyrt, men verkar vara det rätta. Någon som har erfarenhet av den, eller annat färgval som inte kommer att spricka och flagna genom åren.

Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Det är nog inte kostnaden jag tänker på mest. Bara det håller, och inte spricker eller flagnar då jag kommer att ha det kallställt under senhöst och vintern.F fribygg skrev:
Ja, äggoljetempera verkar inte vara en bra lösning vad jag läst mig till. Hårt och mest för detaljer som behöver en hård slityta. Limfärg var ju faktiskt något dom använde förut. Och verkar hyfsat lätt att blanda. Linoljefärg är jag fortfarande osäker på om den tål kallställt i längden.F fribygg skrev:
Tempran passar väl till både väggar och tak, kolla med Ovolin.miklin65 skrev:
Linoljefärgen klarar kyla såväl i burken som målad på vägg, den har använts utomhus och det är väl att betrakta som 'kallställt'och innomhus på snickerier utan några problem annat än 'gulning' om det är mörkt.
Ja, man får olika svar när man läser runt. Temperan fungerar säker, men i en artikel skriver dom att den är mest lämplig där ytor slits hårt, sen var den svår att ta bort. Varför man nu ska göra det. Det du skriver om linoljefärg är ju sant. Klara den ute, bör den klara inomhus också. Tack för tipset, nu är det bara å bestämma sig.F fribygg skrev:
Klicka här för att svara
Liknande trådar
-
Måla förråd invändigt
Färg, Måla & Tapetsera -
Underlagspapp slut och fuktfläckar invändigt i gammal timmerstuga. Tips på akutlösning?
Tak & Vind -
Hej! Jag har byggt ett nytt timmerhus som är målat med en öppen lasyr på utsidan. Jag undrar nu vad jag skall använda för färg på insidan.
Lösvirke & Timmerhus -
Hur måla takfönster invändigt
Färg, Måla & Tapetsera -
Timmerstomme invändigt - måla?
Byggnadsvård