Hej, Vi funderar på att måla om en Contura öppen spis från dagens lite slitna vita till svart. Nu funderar jag på hur vi bäst gör detta. Efter att ha läst runt lite så har jag några frågor som jag hoppas någon där ute vill reflektera över.
1. Det finns sk värmetåliga sprayfärger som ska tåla över 500 grader. Behövs verkligen detta när det är själva plåtchassit runt de värme- och rökledande delarna som ska målas? Det är ju inga problem att lägga handen på den öppna spisen när den används.
2. Om det av någon anledning skulle behövas värmetålig färg, så undrar jag över vad det innebär att färgen härdar? Biltema har en sprayfärg som enl uppgift härdar vid 250 grader men det blir ju aldrig de temperaturerna utanpå plåtdeltajerna på en öppen spis.
3. Om det inte behövs värmetålig färg, vilken rekommenderar ni då?