Hej,

Vårt nybyggda Smålandsvillan Eksjö med liggande panel är grundmålat i vit färg. Vi vill måla i grå färg, vi lutar åt S4000N eller S4500N. Vi har läst Folksams färgtest och billiga färger har fått bäst betyg. Vi bor söder om Göteborg och inte så nära havet. Huset kom i februari i år och är relativt rent men vi tänkte ändå blaska av med lite vatten och borste. Sen är det dags att måla och vi skulle behöva hjälp med val av färg och hur många lager vi ska måla. Vi frågade på en butik och de rekommenderade "tveklöst" akrylatfärg när vi nämnde nybyggt hus och liggande panel.

Vi ska måla själva och undrar nu egentligen om vi ska köpa billigare färg från t ex Biltema/Hornbach eller om vi ska köpa "riktig" färg som Caparol, Alcro, Flügger eller liknande.

1) Bryter de billigare affärerna färg, t ex "Biltemas Träfasad V" fick bra betyg av Folksam, det är en akrylatfärg (blandning av akrylat och olja) och känns prisvärd. Kan man bryta till S4000N hos dem eller måste man välja deras färdiga nyanser?
2) Hornbach har också fått bra betyg och en billig färg - om inte Biltema bryter kanske Hornbach bryter?
3) Ska man köra grundfärg fast panelen är grundmålad i vitt eller räcker två lager av t ex Biltemas Träfasad V? Eller ska vi grunda med t ex Utegrund eller Utegrund V?

Förstår att det finns många olika råd och rekommendationer men vill ändå fråga.
 
Biltema bryter ej färg, du får det som är på burken.
Tror inte ens biltema skriver färgkoderna på burkarna vilket är skit kasst. Även om det är en standard färg så är det ej fel med en färgkod.
 
Hornbach har ju märkesfärger de med (jag vill minnas att deras sadolin är samma som nordsjö)
och de bryter.
Men ska du ha till ett helt hus kan du nog få ett bra pris om du ber om offert hos lokala färghandlare.
 
I och med att det har gått mer än fyra veckor sedan panelen blev uppsatt ska du tvätta fasaden med fasadtvätt. Angående grundning så grundar man inte på behandlat trä, endast där det finns trärena ytor, detta gäller iaf Beckers och Jotuns färger. Är inte säker på andra tillverkare men eftersom grundfärgen penetrera trät så gissar jag att även övriga tillverkare har samma standard :) Jag hade inte målat huset med någon av de billigare tillverkarna men så jobbar jag ju i en färgbutik ;)
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.