Hej
Håller på med ett utrymme som ska innehålla toalett, handfat och eventuellt tvättmaskin.
Jag har dragit fram LK pex 16 till där handfatet ska vara. VV kan jag ju gå ut genom väggen direkt oskarvat, eftersom handfatet är den enda enheten som ska ha varmvatten.
Kallvatten måste fördelas så att jag kan dra vidare till toalett och förberedelse för TM.
Vad för lösningar finns?
Handfatet är en retrovariant liknande denna
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Så det blir svårt att bara gömma en fördelning, då det inte finns ett skåp att gömma det i.
Alternativet jag är inne på är ett litet 350mm fördelarskåp infällt i väggen, med det känns lite over kill.
Några följdfrågor:
Vad är det för skillnad på en väggbricka och en kopplingsbricka?
Finns det en bra lösning på min framtida tvättmaskin i denna lösning? Jag hade inte tänkt ha tryck på i slangen fram till den förrän det blir aktuellt att installera en.
Du behöver bestämma dig för ett system. Om du tex kör vatette V6, som är helt lysande. Så använd, v6 bockfixturer ventiler, fördelare och koppling/ventilbrickor etc för det systemet. Blanda inte.
Du behöver bestämma dig för ett system. Om du tex kör vatette V6, som är helt lysande. Så använd, v6 bockfixturer ventiler, fördelare och koppling/ventilbrickor etc för det systemet. Blanda inte.
Vatette V6 går ju alldeles ypperligt att köra med deras egna kopplingsbricka i kombo med LK eller Uponor.
Vatette V6 går även att applicera med deras genomföringssystem. Men då krävs Vatettes egna väggbockfixtur.
Det ena behöver inte betyda det andra. Båda fungerar. 👍
Nej, men väggen är ännu helt öppen. Bara uppreglad.
Grejen är att det kommer vara ett litet hålrum bakom (på grund av ett snedtak), så jag har möjlighet att göra en snäll kurva på slangen och komma ut rakt igenom väggen