Hej!

Skulle motionera systemet och såg att mitt ena ställdon är stängt.

Betyder detta att den är sönder och behöver bytas?

Själva ställdonet är varmt och röret är lika varmt som alla andra. Piggen går att motionera utan problem.

Den går till entren och där är det varmt i golvet.

Jag provade att stänga av elen för golvvärmet för att se om ställdonen stänger, men de är i samma läge konstant. Är det ett problem?
 
  • Värmesystem, rör, ventiler, termometerhuvuden, etiketter, teknisk installation, ingenjörsarbete, rörmokeri, infrastruktur.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
LK ställdon är strömlöst öppna. Välj ut någon ventil och ställ dess termostat på minsta värde. då skall ventilen stänga (ställdonet bli lite varm). Kolla den stängda ventilen på liknande sätt genom sittställning rumstermostat på högsta läge så att den öppnar. Händer inget är det nog felkopplat. Ställdonen är fyllda med gelé som värms upp med ca 2 Watt. Då utvidgas gelén som påverkar en en pigg stänger ventilen. Ställdonen matas med en transformator för 230 / 24 V. Kolla att den ger 24 V växelström till ställdonen.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.