Vi har tänkt installera LED spottar över takskjutsporten som är ca 5m bred.
Eftersom vi har en betongbalk som är klädd med trä med teak i ytterskiktet kan inte LED spotten vara så djup.
Frågorna är:
Vilka regler gäller för inbyggnad i trä utomhus, måste väl vara en hyfsat hög IP klass ?
Vad hittar man lämpliga produkter ?
Vilken ljusstyrka skall det vara på varje spott ? Har förberett för 4st.
Vad har du för utrymme på djupet?
Detta begränsar valet av spot.
Har lite samma bekymmer då jag inte gjorde annat än släppte ner slang i smygen. Finns inte mycket att välja på då. Funderar i termer av utanpåliggande.
Spontant känns det som att det får bli möbelspottar, med tanke på det begränsade inbyggnadsdjupet. Kan bli svårt att få tag i möbelspottar som är tillräckligt starka för att det ska räcka med 4st
Fin fasad och port. Detta är nackdelen med moderna upp/nerljusarmaturer. De lyser väldigt fint och bra precis där de är (fasaden) men lämnar resten av ytan obelyst.
Emil_K: Tack och ja, jag håller med. Därför har jag andra armaturer ur samma serie på huset och dessa lyser även upp gårdsplanen. Det ska även upp en floodlight på gaveln upp mot nock som kan tändas vid behov, t.ex. vid snöröjning.
Det räcker inte med IP21 eller enbart IP44. Dom ska även vara godkända för utomhusbruk. Det brukar anges till exempel "outdoor" eller "takfot". Armaturen klarar inte utomhusförhållanden annars.