Generella rekommendationen för att komma åt problemet med silverfiskar brukar ju vara att minska tillgången till föda eller att använda röd cederolja alternativt insektsgifter.
Vi har efter tips i Vi i Villa gjort tvärt om - vi matar Silverfiskarna (vi har haft besök av främst den långsprötade varianten).
De gillar stärkelse vilket finns i tex potatismjöl.
Potatismjöl blandat med bikarbonat (bakpulver) skall enligt tipset i Vi i Villa göra att silverfiskarna äter och dör pga att bikarbonatet jäser inne i silverfiskarna. Vet inte om den biten stämmer men sen vi började så har silverfiskarna nästan försvunnit.
Har sett/hittat tre stycken på typ en månad. Innan hittade vi lätt tre stycken var o varannan dag..
Testade först på undervåningen med en hög bikarbonat/potatismjöl på en bit tidningspapper. Efter någon vecka eller två försvann de nästan helt.
Har efter det kompletterat med ett kuvert med samma blandning som får ligga i ett hörn på golvet på toaletten på övervåningen. Där såg vi dem ofta tidigare.
Bor i parhus så risken finns ju alltid att det kommer nya silverfiskar från grannarna, men det känns som ett överkomligt problem att det tar nån dag eller två innan de hittat maten o ätit ihjäl sig :)
 
  • Gilla
klaskarlsson
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.