Har en lång slänt på baksidan huset som är vildvuxen. Den är ca 4m hög och ganska brant. Vågar inte gissa på gradtal. Gräsklippare är dock en omöjlighet.
Min idé är att slå av allt sly, lägga matta och sedan flis. Tänkt mig att bygga en "ram" runt allt av impregnerat trä.
Blir dock lite orolig nu att flisen skall "trilla" ner om det är för brant!
Någon som har en BRA uppskattning på hur brant det kan vara för att flisen inte skall trilla ner. Exempelvis av blåst mm.
Sedan funderar jag möjligtvis också om det kommer att börja lukta någongång i framtiden, när den börjar lukta, men jag tror inte det. Eller!?
Förutom markduken i botten, så kan man när man gör branta anläggningar använda en matta av fiber eller plast som håller kvar jorden. Den borde fungera även för flis eller barkmylla, den bildar en massa små fack som håller kvar det så att det inte rinner i väg med vattnet.