Hej,

Har en Laddomat 21-60 kopplad till en vattenmantlad kamin (Falun 8kwh). Laddomaten laddar en borö 500L ack tank. Allt fungerar briljant och för att testa att systemet även fungerar vid strömavbrott tände jag upp kaminen med laddomaten avslagen.

Efter vad jag förstår ska den självcirkulera vattnet om än inte så effektivt som när den är igång.

Efter någon timmes eldning började det smälla kraftigt om kaminen, så kraftigt att den rörde på sig. Slog genast på laddomaten och smällarna upphörde genast.

Gissar på att vattenmantlingen började koka? Trodde skiten skulle gå i bitar hehe.

Vill ju såklart kunna elda vid eventuellt strömavbrott. Kan det vara något vajsing med backventilen i laddomaten?

Laddomaten sitter tillsammans med acktanken och kaminen är i vardagsrummet. Avståndet mellan kamin och laddomat är ca 4 meter (28mm kopparör).

Några idéer om varför det ej självcirkulerar?
 
Man får dålig självcirkulation i ditt fall tex på grund av hur rördragningen är gjord och att det oftast inte är någon direkt höjdskillnad mellan kamin och tank samt klena rör vilket 28 mm är i sammanhanget. Troligtvis har du inga fel det är nog så låg effekt man får i den typen installation utan pump. Om du beskriver mer i detalj hur saker är gjorda eller lite bilder går det kanske säga något vettigare.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.