Hej,

Jag har en nyinköpt gasolgrill från Bauhaus (GASOLGRILL GRILLSTAR BRISBANE 3B), där jag även köpte en gasoltub.

Idag när jag skulle använda den tycker jag mig notera att den inte håller helt tätt vid regulatorn. På den sidan som är mellan regulatorn och själva tuben (se bild). Vid påpenslande av såpvatten bubblade det en aning, dessutom noterade jag en svag doft, dock inte konstant.

Så till mina frågor:
Ska det hålla 100% tätt på den sidan av regulatorn?
Eller brukar det förekomma ett mindre "glapp"?
Spelar det någon roll vilken sida av den runda delen av regulatorn som är upp respektive ner? (Det verkade som att det lät/läckte mer när den runda delen inte satt helt vågrätt).
Bör jag återlämna den till Bauhaus?
Vad kan hända om jag fortsätter använda den som den är?

Jag har gjort läckagetest vid övriga skarvar på själva slangen, det såg bra ut.

Tack på förhand!
 
  • Gasolgrillens regulator kopplad till en gasoltub, med synligt bubbeltest för läckage.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
köp en ny packning, kostar tjuge spänn.
 
Redigerat:
Har varit med om flaska som ej höll tätt ens när inget var inkopplat och kranen åtdragen. Då var det likt en liten fiskelina-tråd som hängde ut någon centimeter från ventilen.

Vad den fyller för funktion vet jag inte. Nog inte vara där i alla fall.

Men som sagt, den läckte även utan något inkopplat.
 
Hur hårt har du dragit åt? Ska inte läcka alls. Om grejerna är nya, gå tillbaka till BH med dem.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.