Jag skulle verkligen vilja ha ett helt kylskåp istället för bänkkylskåp som vi har idag. En bra placering vore mellan kaminen och ugnen. Där går det idag rör från den öppna kaminen på nedervåningen samt att luft till inomhus tas från vinden och kommer ut på baksidan av kaminen på bild. Dock tror jag att sotaren eller besiktningsmannen sade att det inte var så bra att ha tilluft från vinden?
Det jag undrar är vad ni tror om att ha kylskåpet här om man tar bort den öppna kaminens funktion där nere (används aldrig), går det att ha ett kylskåp så nära kaminen? Andra tankar? Det är ca 65 cm brett.
Det jag undrar är vad ni tror om att ha kylskåpet här om man tar bort den öppna kaminens funktion där nere (används aldrig), går det att ha ett kylskåp så nära kaminen? Andra tankar? Det är ca 65 cm brett.
Är säkert 2,4 meter i tak och kylar / frysar finns i 180 eller 160, då är det mellan 0,6 och 0,8 meter mellan kylen och taket. Då går det att flytta ut kaminen och göra en sväng på rökröret. En mineritskiva på sidan av kylen och kaminen kan fungera. Tänk till om att inte kasta ut kaminen, den fungerar även som mys och reservvärme, inget är starkare än sin svagaste länk, så allt kan sluta fungera, men inte en kamin. Kolla upp med sotaren så vet hen om det är möjligt i ert fall.
Tack för svar, hänger inte riktigt med på allt. Varför skulle man flytta ut kaminen menar du?
För att inte kasta ut den, den finns ju, och går det att behålla den så är det inte fel. En värmepump som jag förstår ska in, kan säga upp sig och när vet ingen. I mina ögon att kasta ut den är kapitalförstörning.H Husisörmland skrev:
Klicka här för att svara