För att göra en lång historia kort köpte jag och min flickvän nyligen vår första gemensamma bostadsrätt. Taket var sänkt med fula plattor, när vi tog bort dessa visade det sig att man skruvat fast reglar med rejält många skruvar. Det satt även övermålad limfärg i taket som börjat flagna osv. Efter hjälp av snälla människor här (läs mer på nedan länk vid intresse) påbörjade vi arbetet, men har av olika anledningar tyvärr gett upp..
Vi ska nu börja be om offerter och hoppas på att hitta någon som passar vår för tillfället ganska ansträngda kassa. Det som behöver fixas är med andra ord följande:
1. Ta bort all nuvarande limfärg + färgen den är övermålad med
2. Spackla igen ca 120 skruvhål i vardagsrumstaket (detta är redan gjort i sovrummet)
3. Bredspackla taket så att vi kan måla det sen
(Plus eventuellt jobb ni anser behöver göras)
Taket är uppdelat på två rum och ca 30 kvadrat.
Min fråga är alltså ungefär i vilket kostnadsspann ni anser vara bra/normal för detta jobb så vi har något att gå på? Tänker då Arbetstid + Material - Rotavdrag. Lägenheten ligger i Sthlm (..ifall det skulle påverka hantverkarkostnaden)