Proppen har gått flera ggr i badrummet och det är vatten på insidan av fläkten. Men inga spår efter vatten eller kondens i ventilationsröret eller i innertaket i övrigt. Men som sagt fläkten har vatten i sig, se bild. Vad kan kan ha hänt här?
Ps, detta är vårt fritidshus så vi är inte här så ofta. Har någon en idé?
Ps, detta är vårt fritidshus så vi är inte här så ofta. Har någon en idé?
Produkter som diskuteras: "Fläkten"
Fläktar
Flytta förbrukad luft ut ur ditt hem med mekanisk frånluft. I den här samlingen hittar du vårt sortiment av badrumsfläktar, kanalfläktar och värmeflyttare.
Läs mer
Fläkten är alltid på, med basventilation. Som kallast är det 12 grader inne i badrummet men i värsta fall -25 ute. Rätt oisolerat där stammen går.Jonatan79 skrev:
Tror du det bara är kondens? Från tex när vi har duschat och det är varmt som sjutton inne i badrummet och -25 ute?
Det är ett plaströr som går i en en kort vinkel rakt ut genom fasaden. Ca 3-4 dm lång.Demmpa skrev:
Jag tror vi löst problemet och att det är så pass oisolerat så det blivit kondens. Det är som sagt bara vatten i fläkten.
Tack för svar
Så kort kanal, främst om den är i de närmaste oisolerad så blir kanalen samt fläkthuset iskallt.
Försök ock komm åt å isolera på utsidan av kanalen.
Beroende på hur vägg/tak är uppbyggd så kan det gå att spruta skumisolering runt röret.
Försök ock komm åt å isolera på utsidan av kanalen.
Beroende på hur vägg/tak är uppbyggd så kan det gå att spruta skumisolering runt röret.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden


