Byggahus.se
Hej.
Jag har Köpt ett begagnat Salt Lake spabad från Svensk Badrumsinredning på auktion. Mitt 1a spabad.
Svensk Badrumsinredning lägger ut bl.a. inbytesbad på auktion.
Jag gav 31.000 + moms.

Jag går och väntar på leverans och känner mig lite nervös, för vet ju inte om det funkar som det skall, osv.

Är det någon här som har erfarenhet av detta spabad?
Bra eller dåligt köp? Listpris var ca 200.000 kring 2016, men reella priset var tydligen kring 100.000.
Jag är lite fundersam över varför folk bytt in det efter så få år.

Efter köpet såg jag på nätet att det är kinabad som Svensk Badrumsinredning säljer, från http://spa.bellagioluxury.com/index.php/spa/lineup.html . Så antar Salt Lake är kinabad det också. Känns ju inte helt OK.
Någon som vet vilket Bellagiobad som Salt Lake är isåfall?

Det använder sig av saltrening. Såg att 3 kg bromsalt kostar hutlösa 700 kr! Måste vara möjligt att köpa billigare - nån som vet var? Får väl googla på ebay.

Är det någon som har en instruktionsmanual för badet? På Svensk Badrumsinrednings hemsida finns det inte. Jag har mejlat dem och bett dem skicka mig ett. Hoppas de gör det.

Tacksam för all info, tips och input.

(Se pdf-bilagan med produktbeskrivning av Salt Lake.)
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.