Vi vill använda mycket återbruksmaterial i vårt kommande husbygge och letar därför bl.a. golvmaterial till hall, badrum. Har kikat på bl.a. golvtegel eller kalksten.

Hittar många annonser med fönsterbrädor av ex. kalksten och marmor så tanken slog mig om detta går att använda till golv. Hade varit ett kul sätt att skapa ett återbrukat golv.

Är det någon här som har kunskap om det är lämpligt eller rent av olämpligt i det avseendet?
Gäller gjuten platta med golvvärme.

Tacksam för all input!
//Ellika
 
  • Tre stenplattor står på ett trägolv framför en vit staket, med grönska och hus i bakgrunden.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Redigerat:
Går att använda men är ju ganska repkänsligt.
 
Tack för den inputen. Vet du om de går att ytbehandla för bättre härdighet?
 
Fönsterbrädor i marmor/kalksten är nog oftast polerade och det är det som gör att de kan slitas på ett sätt som kan upplevas som lite trist av vissa och som charmigt slitage av andra. Den polerade ytan är känslig för slitage men stenen i sig är inte känsligare än samma sten med ex huggen yta. Men i övrigt finns det inte något som hindrar att ha dem till golv. Möjligen kan det uppstå spänningar i en riktigt lång skiva om inte underlaget är alldeles plant men det kan ju lätt lösas genom att kapa den.

Att tvätta med naturlig såpa är att föredra och ger lyster till marmor.
 
  • Gilla
e.skjutar
  • Laddar…
Ja kapa skulle nog bli aktuellt i så fall(y)
 
Det bör väl gå bra, jag tror dock att det blir svårt att hitta beg sten i samma tjocklek så det räcker till hela golv.
 
Måste de vara exakt samma tjocklek eller kan några mm skillnad kunna anpassas med spackling? Förstår att det blir merjobb under själva läggningen med rent hypotetiskt skulle det funka?
Kan ingen om plattläggning (än..):D
 
E e.skjutar skrev:
Måste de vara exakt samma tjocklek eller kan några mm skillnad kunna anpassas med spackling? Förstår att det blir merjobb under själva läggningen med rent hypotetiskt skulle det funka?
Kan ingen om plattläggning (än..):D
Rent hypotetiskt fungerar ju även olika tjock sten men om du aldrig lagt sten eller klinker skulle jag absolut utgå från att varje rums golv mtrl ska ha samma tjocklek, mellan rum kan man ju ta upp skillnader med list eller tröskel.
 
Jag satte gamla fönsterbänkar på väggen jag. Modernt badrum med vita kakel, dusch, badkar, toalett och svartvit rutigt golv.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
BengtH och 2 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.