Mikael_L
Det här blev jag nyfiken på när jag lästa el-arkeologi-tråden.
När beteckningarna EDIL och EKKL dök upp (inte nya för mig, men nu reagerade jag plötsligt på den felaktiga namngivningen)
Om man kikar på nämna standard och t.ex. en EKLK så är det OK
E = solid koppar
K = PVC-isolering runt ledaren
L = aluminiumband
K = PVC i yttermantel
Detta stämmer ju bra. Men inte EDIL och EKKL, t.ex. finns inte L med som 4'e tecken
Tabell över äldre svenska typbeteckningar för kraft- och installationskablar enligt SS 424 17 01.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
aerstdjgkhl
  • Laddar…
Mikael_L
Och som exemplen där EDIL och EKKL, så har jag fått för mig att L'et står för "lantbrukskabel", men jag undrar ifall det fanns ett ännu äldre regelsystem än 4241701 ..?

OVIR är väl också ett som inte passar ihop med ss4241701, utan måste ju också baseras på något äldre ...
 
Det blir inte mycket till arkeologi med tolkning via i princip nya standarder bara decennier tillbaks i tiden. Att de kallas gamla är mest pga att de är nationella och svenska dvs inte de även numera ganska gamla men otympliga mer internationella harmoniserade beteckningarna. För att komma till rätta med dina exempel på beteckningar får man använda 3-4 steg bakåt i olika SEN normer som SEK gav ut och då uppdateras vissa bokstävers betydelse med tiden tex då kabeltyper utgår osv.

Ibland kommer det ju upp i forumet av olika skäl och ett exempel med lite olika skifte av betydelser i beteckningarna finns här.

GK100 GK100 skrev:
Blir lätt lite förvirrat när man använder typbeteckningar på kablar enligt standarder som förändrats med tiden och där bokstäverna fått annan betydelse när äldre kablar helt utgått. Numera är ju även detta harmoniserat så de tidigare svenska beteckningarna som vi är vana vid EKRK, EKK, EKLK, EKKJ osv även med sentida X och Q är "föråldrade". Men de internationella är inte direkt vänliga att använda i dagligt tal så nationella lever säkert kvar länge.

Mikael skrev att det möjligtvis skulle vara EDKL det faller på D som indikerar gummi inte som vi visste PVC. Sen kommer vi till blymantel och EKLK som elmont vet har det aldrig varit så, där kommer sista bokstaven in och i EKKL ger den då "plastskyddad blymantel" och för EKLK "lätt konstruktion" inget bly osv.

Som sagt lätt att gå fel när betydelsen ändrats för bokstäverna i positionerna men man kan utgå från att de fyra i stort kan tolkas:
1. Ledarens typ dvs entrådig, fåtrådig osv.
2. Isoleringens typ som PVC, PEX osv.
3. Hölje, mantel och liknande gällande konstruktionen.
4. Ytterligare info för konstruktion eller användningsfall.

Som typexempel kan vi då ta EKKL som ger:
E - entrådig kopparledare
K - PVC-isolering
K - PVC-mantel
L - plastskyddad blymantel

men när den utgår och bokstäverna uppdateras lite blir EKLK:
E - entrådig kopparledare
K - PVC-isolering
L - aluminiumskärm plastskyddad
K - yttermantel PVC

och ett riktigt förhistoriskt exempel på samma tema EDIL:
E - entrådig kopparledare
D - gummi-isolering
I - impregnerad textil tex flätat garn
L - lantbrukskabel men samtidigt beteckning blymantel

så gäller att hålla tungan rätt i denna slalombana och de nutida vanliga googlingarna leder nog ofta snett om man ska vara helt rätt på det pga alla uppdateringar genom tiderna av SEK.
 
  • Gilla
Mikael_L
  • Laddar…
Mikael_L
Aja, så 424 17 01 är bara en i raden av förändrade utgåvor av kabelbeteckningars systematik .?
Vad hette de innan? Eller de kanske saknade egentliga namn.
 

Bästa svaret

Ur Teknos handbok "EL-ARBETE"

Hänvisning till någon officiell standard ges dock ej.

EDIT: Förstora/zooma in så går det att läsa.

Öppen handbok på sidorna 904-905 med text och tabeller om olika typer av kablar och deras beteckningar inom el-arbeten.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Redigerat:
  • Gilla
  • Älska
AndersOhrt och 7 till
  • Laddar…
Mikael_L
W Wheelabrator skrev:
Ur Teknos handbok "EL-ARBETE"

Hänvisning till någon officiell standard ges dock ej.

EDIT: Förstora/zooma in så går det att läsa.

[bild]
Perfekt, där har vi det. (y)
Här verkar både EKKL, EDIL och OVIR passa in.
OVIR som inte alls på minsta sätt går att få överensstämma med 4241701 blir väl helt korrekt här. :)
En avskalad elektrisk kabel med två synliga koppartrådar mot vit bakgrund.
Ett avskalat ändstycke av en elkabel med två ledare synligt, omgivet av isolerat material.
 
Redigerat:
  • Gilla
Wheelabrator och 1 till
  • Laddar…
Mikael_L
Hehe, och nu sitter jag och kollar och tänker på el-arkeologi-tråden och tänker att EDIL passar ju inte så bra med kabelns som det spekulerades i, utan den borde ju heta EDKL om inte EKKL är rätt.
Och sedär, det var ju vad någon hade skrivit, bara jag som kom ihåg fel ... :oops: (y)
 
  • Haha
Wheelabrator
  • Laddar…
Mikael_L
Mikael_L Mikael_L skrev:
OVIR som inte alls på minsta sätt går att få överensstämma med 4241701 blir väl helt korrekt här. :)
[bild]
[bild]
ps, visst heter denna ledning OVIR? annars har jag alltid trott fel ...
 
  • Gilla
Wheelabrator
  • Laddar…
Ja den heter OVIR, ibland ser jag att även enkelledare med samma isolering kallas OVIR men det stämmer inte.

Utsnitt av en Sieverts Kabelverk-tavla med olika typer av elektriska kablar inklusive OVIR-kabeln, ordnade och etiketterade.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Källa: digitaltmuseum.se. Ur tekniska museets samling.
 
  • Gilla
  • Älska
Draken35 och 6 till
  • Laddar…
Mikael_L
Vad heter denna 3-ledar-variant då?
Jag misstänker att den också hette OVIR, fastän den inte är särskilt oval. Iom tre ledare så blir den nästan rund. :D
Den har trevligt nog även infärgade gummiledare.
Jag lägger en vanlig 2-ledars OVIR på samma bild.
Dessa är förövrigt i helt uruselt skick, så knastertorr isolering att jag fick jobba försiktigt som en hjärtkirurg för att lyckas avisolera utan att gummit bara blev pulver.
Två gamla elsladdar visas, en med tre ledare och en med två, båda med skadad isolering.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Finns ju i bilden i inlägg 9, heter tydligen RVIR.
 
  • Gilla
Mikael_L
  • Laddar…
Mikael_L
PNO PNO skrev:
Finns ju i bilden i inlägg 9, heter tydligen RVIR.
Nämen sedär. Det missade jag! :surprised: :D
Tack. (y)
 
  • Gilla
Wheelabrator
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.